Zekanıza Doping Etkisi Yapın…

Zekanızı Parlatacak 10 Öneri…

Sık sık kafanızı bomboş hissettiğiniz oluyorsa bu on öneriyi ciddiye almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. James Thornton’ a göre bunun nedeni yaşlandıkça hafıza gerilemesi değil. Sadece bilişsel zekamızı geliştirme ihtiyacından doğan bir uyarı. Bu yüzden düşünmeye biraz ara verip daha iyi düşünmek ve yaratıcı zekanızı geliştirmek için yapmanız gereken 10 tavsiye sunuyor.

1- DOĞRU ZAMANLAMA YAPIN

Çoğu yetişkin birey sabahları, çoğu genç birey ise öğleden sonra daha net düşünür. En iyi düşünme zamanınızı belirleyin ve en zor beyin çalışmalarınız için o zamanı rezerve edin.

2- İYİ BİR EĞİTİM ALIN FAKAT ABARTMAYIN

Psikolog Dean Keith Simonton, okula gitmenin yaratıcılık üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğunu söyler. Ardından artan bir şekilde, mezuniyete odaklanma yaratıcılığı düşürür. “Etkili yazmada psikiyatrist olarak büyük bir yazar olmazsınız.”

3- KONFÜÇYÜS’ Ü DİNLEYİN

Bir numaralı “hafıza yardımı” hafıza araştırmacılarının kendileri tarafından kullanılır: Not edin… Bir Çin atasözü: “En zayıf mürekkep en güçlü hafızadan kalıcıdır”.

4- KAHVE İÇİN

Araştırmalar bir fincan kahvede bulunan kafein miktarının konsantre olmanıza yardımcı olacağını gösteriyor. Fakat kaygıya meyilli iseniz; bu bir işe yaramayabilir.

5- VAR OLANLAR İÇİN YENİ HAFIZALARI SAĞLAMA BAĞLAYIN

Michigan Üniversitesi Bilişsel Araştırmacı Denise Park, “Var olan hafızanızı yeni bilgilere uyum sağlayan bir darağacı olarak düşünün. Yeni bilgileri ayrılan alanın dışında bırakmayın. Özel olarak, hafıza kaybı için ilaç var mıdır? diye sordunuz. Hafıza kaybı için herhangi bir reçeteli ilaç olup olmadığını bilmiyorum.” diyor.

6- UYGULAMA YAPIN

Yeni becerileri öğrenme ve sürekli uygulama yapma, beynin internal organizaasyonunu değiştirmek için ortaya çıkar. Bir çalışma, periyodik eğitim dönemlerinin 70 yaşlarında olan gönüllülerin, 7 yaşlarındayken sahip olduklarından daha iyi bilişsel ve hafıza becerilerine yardımcı olduğunu gösteriyor. “Uygulama gerçekten işe yarar.” der National Institute on Aging”te emeritus psikolog Len Giambra.

7- FİKİRLERİNİZE BİR ŞANS VERİN

Çoğumuz gerçekleri çabucak değerlendirme ve çabucak “gitme veya gitmeme” kararı vermede kabiliyetlerimiz için ödüllendiriliriz. Yaratıcılık daha fazla acele etme ve heyecan ister.

8- ENTELEKTÜEL BİR İŞ VE ZEKİ BİR EŞ SEÇİN

Polonya’ dan merak uyandırıcı çalışmalar, kariyerleri entelektüel bir egzersiz isteyen kişilerin yaşamlarında yüksek bilişsel seviyeye sahip olduklarını sunuyor. Ayrıca zeki biri ile evlenme başarınızın devamını sağlar.

9- YENİLİKÇİ OLUN

Yaratıcılık, genellikle bir alandan diğer bir alana adapte olma çözümleri için beceriyi özetler.

10- LEONARDO’ DAN ÖĞRENİN

Yazar Michael Gelb, yeni kitabında Leonardo Da Vinci gibi nasıl düşünüleceğini, en büyük Rönesans adamında işe yarayan bazı beyin geliştirme stratejilerini sunuyor. Kitap ormanı öğrenme ve ters elinizle resim çizme gibi konuları da içeriyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.