Yunanistan’dan Acı İtiraf : Türkiye Korkusu Bizi Bitirdi

Borç batağından bir türlü kurtulamayan ve gelen yardım fonlarını da kısa sürede eriten Yunanistan Euro bölgesinin kanayan yarası.Alınan tüm kemer sıkma yönetmlerine rağmen 2011 yılından süregelen düşüşünü sürdürmeye devam ediyor.

Yunan bir yetkilinin açıklamaları ise çok çarpıcıydı : Bizi bu duruma hızlı silahlanma hareketi soktu , Türkiye korkusu bizi buna mecbur etti ! 

90’lı yıllardan bugüne oldukça hızla silahlanma ve savunma mücadelesine giren Yunanistan kısa sürede kaynaklarını bitirdi ve Türkiye ile olası bir savaşa hazırlandı.Aslında bu savaş Yunanistan’ın gafil avlanma korkusuydu ve sürekli bunu düşünüyorlardı.

Türkiye’den çekinen Yunanistan 90’lı yıllardan günümüze Fransa ve Almanya’dan yüzlerce Leopard tankı, Howitzer topları, F-16 ve Mirage savaş uçakları aldı.

Yunanistan’ın savunmaya bu kadar büyük pay ayırması NATO ve ABD’den de eleştiri aldı.Türkiye ile savaş ihtimalinin düşük olmasına  rağmen Yunanistan savunmasına pastadan aslan dilimi aldı yorumlarında bulunuldu.

Ayrıca haberde Fransa ve Almanya’nın da kredi verirken Yunanistan’a “Silahı bizden alacaksın” sözü aldığı da belirtildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de yaptığı bir açıklamada : “Sizden silahlanmaya bu kadar para harcamanızı istemedik.Silaha yaptığınız harcamalar, kutuplaştırmaya yol açtığı gibi Türkiye’yi de silah yarışına kışkırtmaktır” ifadelerini kullanarak Yunan hükümetini durumdan sorumlu tuttu.

Bu arada Yunanistan’ın bu kadar silahlanma çabasına rağmen Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin de silahlanmanın aksine son yıllarda iyileştiği gözlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.