Yılbaşı Gecesi Yapılan Hatalar!

Biliyorsunuz ki yılbaşı kutlamasına az kaldı ve çoğu insan o gün sevdikleri,dostları, arkadaşları ve ailesi ile vakit geçirecek. Hal böyle iken yeme içmede ölçüyü fazla kaçırabileceğimizi hesap etmeli ve önlem almalıyız. Dikkatli olmakta fayda var elbette. O yüzden sizlere o gün için uzmanlarımızın da desteği ile yapılması ve yapılmaması gereken birkaç tavsiyede bulunmak isteriz.

Yılbaşı akşamları en çok yapılan hatalar :

1.  Kahvaltıdan başka öğün yememek, akşam için yer açmak

Yapılan en sık hatalardan biri. Kahvaltı ve öğle yemeği gibi öğünleri atlamamak gerekli. Saatler boyunca aç kalıp sonra mideye bir anda yüklenmek sizce ne derece doğru. Hem aksine metabolizmanızın daha yavaş çalışmasına yol açıyor ve kilo almaya davetiye çıkartıyorsunuz.

2. Kuru yemişler ve çerezlerle öğün geçiştirmek

Bunlar tamamı ile kısa bir süre için tokluk hissi yaratan, enerji veren besinler. Fakat dediğim gibi kısa bir süre için. Yediğiniz her lokma akşam yemeğinden önce yendiği için daha sonra alkol veya bir takım gazlı içecekler ile birleştiği için çok zararlı bir hal alacaktır. O yüzden atıştırmak için tükettiğimiz yiyeceklere biraz daha dikkat etmeliyiz.

3. Az su tüketmek

Yılbaşı akşamı yemeklerde sıvı tüketimini alkol veya diğer ihtiyaçlardan giderdiğimiz için su içmeyi unutabiliyoruz. Fakat yemeğe oturmadan önce en az 2 veya 3 bardak su tüketimi gerekmektedir.

4. Hızlı yemek yemek

Eğlenceye daha fazla vakit ayırmak uğruna daha hızlı tüketim sağlamak, mide de hazımsızlığa yol açıyor. Bu nedenle daha yavaş ve küçük lokmalar halinde yersek daha sağlıklı bir gün geçirebiliriz.

5. Meyve veya tatlı ürünlerini alkolle birlikte tüketmemeye çalışın

Çünkü alkol vücutta çok çabuk yağa dönüşebilen bir içecektir. O yüzden eğer ısrarla içmeliyim derseniz mutlaka yanında su tüketimini de sağlamalısınız. Kilo almamak için ise yanında yiyecek tüketmemelisiniz.

6. Gün bitti ve ertesi gün için midenizi rahat ettirmenin yolları ise;

  • Sindirimi daha basit yiyecekler tüketmeye çalışın.
  • Yanında ne yerseniz yiyin mutlaka yoğurt tüketin.
  • Pilav, börek veya makarna gibi yağlı ürünleri yemekten kaçının. Günü sebze çorbası ve salata ile atlatın.
  • Bolca meyve tüketin ve kendinize 3 litreyi aşkın bir su tüketimi sağlayın.