Yerkürenin En Hızlı Tarayıcısı ile Tanışın

Yerkürenin en hızlı tarayıcısı ile tanışın…Opera !

Opera geliştiricisi Opera Software tarayıcıyı bu sloganla piyasaya sürüyor.Bu yazımızda Opera Tarayıcısını inceleyeceğiz.

 

Günümüzde bilgisayar başındaki zamanımızın çoğunu internette geçiriyoruz.İnternette zaman geçirirken internet tarayıcılarını kullandığımız aşikar.İnternet Explorer , Mozilla Firefox , Google Chrome , Apple Safari ve Opera bunlardan en popülerleri.Ben bugün sizlere Opera’dan bahsedeceğim.

 

 

Opera gelişmiş bir internet tarayıcısıdır.Öncelikle Opera’nın ilklerinden bahsetmek istiyorum ;

  • 1994 yılında oturumlarları kaldığı yerden devam ettirme özelliği eklendi
  • 1996 tam ekran yakınlaştırması eklendi
  • 2000 yılında sekmeler ilk defa Opera tarafından kullanıldı.Evet yanlış duymadınız Opera ilk defa sekmeleri kullanan web tarayıcısıdır.Şu anda güncel tarayıcılarda sekmeleri kullanmayan yok.
  • 2001 yılında fare hareketleri eklendi.Sağ tuşa basılı tutarak fareyi geri çekerseniz bir önceki sayfa gittiğinizi göreceksiniz.
  • 2007 yılında hızlı erişim eklendi.Bu şu anda Firefox da bile yok.Sık ziyaret ettiğiniz sayfalarınız hemen gözünüzün önünde.
  • 2007 yılında Opera Link eklendi.Gittiğiniz her yerde yer imleriniz ve parolalarınız sizinle.Tablet bilgisayarda , laptop’ta , ofiste , evde , cep telefonununuzda.Bütün Operaları eşitleyin ayarlarınız sizinle her yere gelsin.İnanılmaz değil mi ?
  • 2009’da Opera Turbo eklendi.Böylece yavaş bağlantılarda bile hızınız eskisi gibi kalacak.

 

 

Bunlar tarayıcı piyasasındaki ilklerdi.Gelin Operayı kurcalamaya devam edelim.

E-posta hesaplarınız için tek tek sitelerini açmaktan bıktınız mı ? Opera Postaya hesap ekleyin tek pencereden hesaplarınıza erişin.Hem de ayrı programa ihtiyaç duymadan kendi tarayıcınızdan !

Irc’ten hala vazgeçemiyor ve ayrı program istemiyor musunuz ? Opera ile web tarayıcı pencerenizden irc hesaplarına ek program kurmadan bağlanabilirsiniz.

İnternetiniz çok mu yavaş ? Opera Turbo’yu çalıştırın ve yavaş bağlantılarda hızlı sörfün tadını çıkarın.

Sürekli ileri –  geri – yeni sekme aç gibi komutları butona basarak vermekten bıktınız mı ? Opera fare hareketlerini deneyin.

Sık kullandığınız siteleri sürekli parola girmekten bıktınız mı ? Kullanıcı adınızı ve şifrenizi Opera’ya kaydedin.Anahtar butonuyla şifre kullanıcı adı derdinden kurtularak siteye kolayca giriş yapın.

Torrent kullanıyor musunuz ? Opera bütünleşik torrent istemcisiyle gelir ve ek yazılım yüklemenize gerek kalmaz.

İnternete evden , işten ve cep telefonunuzdan mı bağlanıyorsunuz ? Veya evinizde iki bilgisayar mı var ? Opera Link ile bütün yer imlerinizi , parolalarınızı , kişisel verilerinizi senkronize ederek Opera kullandığınız her yerde aynı ayarları ve yer imlerini kullanabilirsiniz.

 

 

Opera özellikleri saymakla bitmez.Tarayıcınız zamanla yavaşlamış olabilir.Tarayıcıdan sıkılmış yeni tarayıcı arıyor olabilirsiniz.Opera çok iyi bir alternatiftir.Opera konforlu ve rahattır.Gereksiz ayrıntılar bulunmaz.Sadece internette gezinmenizi daha iyi hale getirir.Firefox ve Chrome gibi eklentilerle tarayıcıyı geliştirebilirsiniz.

Opera için linkler ;

Opera Web Sitesi

Opera Mobile & Mini

Opera Eklentileri

Uzun süredir kullandığım Opera’dan bahsetmeye çalıştım.Bir sonraki yazılarımda tarayıcı hız ve performanslarından bahsedeceğim.Testlerle tarayıcı dünyasından son haberleri sizlerle paylaşacağım.

Şimdilik bu kadar 🙂 Resimlerle devam edebilirsiniz.

 

 Opera Fare Hareketleri

Iphone üzerinde bir Opera Mini

Opera Turbo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.