Yeni Windows için Gerekenler – Format Sonrası Programlar

Bir nedenden ötürü format attınız.Tüm bilgileriniz veya bir bölümü gitti.Programlarınıza ve kurulu oyunlarınıza veda ettiniz.Haber akışlarınız gitti.Media Player oynatma listeniz de yok.Messenger geçmişiniz uçtu.Eğer bulut bir tarayıcı kullanmıyorsanız favori siteleriniz de gitti.Müziklerini , filmlerinizi yedeklediniz.Fotoğrafları da bir şekilde kurtardınız.Şimdi gerekenler yeni programlarınız.

Öncelikle Windows 7 kurduğunuzu baz alarak küçük hatırlarmalar yapmak istiyorum.

Windows’umuzu kurduk masaüstü göründü , lisans anahtarımızı girdik ve kullanıma hazır.Öncelikle driver güncellemelerinizi yapmanızı istiyorum.Güncel donanım her zaman daha kararlı çalışır.Üreticinin sitesinden Grafik kartı , ses kartı , wireless vb. güncellemeleri edindikten sonra Windows Update’i de unutmuyoruz.Daha performanslı bir windows için Service Pack 1’i almayı unutmayın.Tarayıcımızı da 9. sürüme güncelledikten sonra “Kullanıcı Hesap Denetimi” ayarlarınızı gözden geçirmenizi isteyeceğim.Başlat menüsü denetim masasında kullanıcılar dalı altında bu ayara erişebiilirsiniz.Ben Kullanıcı Hesap Denetimini asla kapatmamanızı öneriyorum.

Tüm bunları yaptık ve artık önerilere açığız.Başlıyoruz.

  • İnternet Tarayıcısı

İnternet Explorer dışında alternatifleriniz olduğunu lütfen bilin.Böylece farklı tarayıcılar kullanarak kendiniz en iyisine karar verebilirsiniz.Apple Safari , Google Chrome  , İnternet Explorer , Mozilla Firefox ve Opera arasından ben Opera’yı öneriyorum.

Opera’yı daha önce incelemiştim.Lütfen tarayıcınızdan daha fazla yararlanabilmek için yazıma göz atın ;

Yerkürenin En Hızlı Tarayıcısı ile Tanışın

Opera hızlı bir web tarayıcısıdır

 Opera 11.61

  • Antivirüs ve Güvenlik

Sanal dünyamızda güvenlik önemli.Bunun için kesinlikle bir antivirüs edinmek şart.Ücretsiz antivirüsleri şöyle sıralayabiliris.Avast , Avira , Microsoft Secuirty Essentials , Panda Cloud , AVG Free

Benim önerim AVG Free veya Microsoft Secuirty Essentials.Her ikisi de temiz arayüzleri ve hız odaklarıyla öne çıkıyor.Her ikisinin de Türkçe dil desteği mevcut.

Microsoft Securtiy Essentials başarılı bir çözüm

Microsoft Security Essentials

AVG Free 2012

  • Medya Oynatıcı 

Yine birden çok alternatifimiz var.BS Player , GOM Player , Media Player Classic , VLC Media Player vs.

Benim önerim VLC ve Media Player Classic.Her ikisi de son kullanıcı odaklı kolay kullanım imkanı sunuyor ve tamamen ücretsiz.

Media Player Classic ev kullanıcılar için yeterli

VLC Media Player

Media Player Classic 

  • Dosya Sıkıştırma – Arşivleme 

7-zip , Winrar , Winzip bunlardan bir kaçı.Benim önerim açık kaynak kodlu , hızlı , Türkçe destekli 7-zip.Tamamen ücretsiz.

7 zip 

  • Ofis Programları

Microsoft Office dışında alternatifiniz olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.Office yüzlerce lira vermek zorunda değilsiniz.Ücretsiz ve kesimlikle aynı imkanı sunan LibreOffice ve OpenOffice emrinizde.

LibreOffice Office programlarının sunabileceği tüm imkanları sunuyor

 

LibreOffice

  • İndirme Yöneticileri 

Tarayıların indirme yöneticileri bazen yeterli olmayabiliyor.İnternet Download Manager ve torrent istemcisi utorrent emrinizde.

İnternet Download Manager alanında liderdir.Ancak ücretsiz sürümü bulunmamaktadır.Demoyu 30 gün kullanabilirsiniz.

İDM Alanında lider

İnternet Download Manager

Utorrent 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.