Yeni Otoyol ve Köprü Geçiş Sistemi: HGS

Boğaz köprüleri ve otoyollarda kullanılan kartlı geçiş sistemlerine bir yenisi daha ekleniyor. Bu seçenek anına ödeme kolaylığı sağlıyor. PTT ve Karayolları Genel Müdürlüğü işbirliği ile hazırlanan yeni sistemin Ekim ayında tüm Türkiye’de kullanılacağı belirtiliyor.

Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, “Gişede para ödeme” sistemi kaldırıldıktan sonra kartlı geçiş sisteminde yığılmalar olduğunu ve oyomatik geçiş sistemi (OGS)’nin de yaygınlaştırılmasında sorunlar olduğunu belirtti. 2 milyon 800 bin OGS, 8 milyon da KGS kullanıcısı olduğunu belirten Turhan, “Trafiğin yoğun olduğu şehirlerde KGS yığılması oluyor ve bu durum bazı bölgelerde karbon emisyonunun da artmasına sebep oluyor.” açıklamalarında bulundu.

PTT ile yapılan ve hala devam eden protokollerde HGS’nin düşük maliyetlerle alınabileceği ve pratik bir kullanıma sahip olunacağı kararlaştırıldı. Yeni sistem ile kullanıcılar PTT şubeleri, anlaşmalı bankalar, büfeler, benzin istasyonları ve sınır kapılarının yanısıra internet, cep telefonu ve çağrı merkezi vasıtasıyla da yükleme yapabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.