Yeni İnternet Düzenlemesinin Getirdiği Yenilikler

İnternet kısıtlamalarına getirilen yeni düzenleme bugün mecliste kabul edildi. 7 Şubat 2014 tarihli yeni internet düzenlemesi artık yalnızca IP adresi ve sitelerin alan adları üzerinden değil; direkt linkler ve URL’ler üzerinden de engelleme yapılabilmesinin önünü açıyor. Bu düzenlemeyle artık sitelerde yayınlanan sakıncalı içeriklerden yalnızca içeriği yayınlayan site sahibi değil; siteye yayın yapacağı alanı sağlayan hosting firması da sorumlu olacak ve hosting firmalarından belirtilen sakıncalı içerikleri kaldırmaları beklenecek.

Evlerden ofislere ve hatta şirketlere kadar büyük küçük her alanda sakıncalı içeriklere erişilmesini engellemek için yeni internet düzenlemesi gereğince ilgili kişinin ücret karşılığında belli erişimleri kısıtlayan yazılımlar satın alması ve işletmesi gerekecek. Bu yazılımlardan elde edilen gelirle ise kısıtlamaların yürütülmesi için gerekli olan maliyetler karşılanacak.

Yeni düzenlemede sakıncalı içerik bulunduran internet siteleri ilk suç teşkil eden içerikte hemen kapatılmayacak. Öncelikle URL yoluyla sitenin yalnızca sakıncalı içeriği barındıran sayfasına erişim engellenecek. Ancak sakıncalı içeriklerin aynı sitede yayınlanmaya devam etmesi ve uyarlara cevap verilmemesi durumunda sitenin tümüyle erişime kapatılması da söz konusu olabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.