Yeni Dünya Film Yorumları

Yönetmen Caner Erzincan’ın ikinci filmi Yeni Dünya, 6 Mart’ta izleyicileri ile buluştu. İlk filminde olduğu gibi bu filmde de toplumun sorunları ele alan yönetmen, Yeni Dünya ile Down sendromlu bir çocukları olan ailenin hayatını sinemaya taşıyor.

Film, Down sendromlu bir evladın zorlukları ve acısının dışında, kazada bir bacağını kaybeden babanın kendisini eksik hissetmesi ve üzüntüsünü eşinden çıkartması gibi konulardan da bahsediyor. Ayrıca filmin gelirlerinin bir kısmı Down sendromlu çocuklar için harcanacak.

Filmde Soner karakterini canlandıran Soner Erzincan, yönetmenin kardeşi oluyor. Erkan Petekkaya’nın ise bir filmde ilk başrolü. Bir bacağı olmayan, Down sendromlu evladı olan bir babayı canlandıran Erkan Petekkaya’yı, bu zamana kadar oynadığı rollerden çok farklı bir karakterde izliyoruz. Anne rolünde ise Şükran Ovalı’yı görüyoruz. Filmde çocuğun, annesinin her şeyiyle ilgilenmesine rağmen babaya olan sevgisinin çok daha başka olduğu gösteriliyor.

Şükran Ovalı’nın canlandırdığı Melek karakterinin başına gelen talihsiz bir olaydan sonra, filmin odak noktası o gibi görünse de, Yeni Dünya’nın genel olarak dikkat çekmeye çalıştığı karakterin baba olduğu gayet açık. Melek, oğlunun bu durumda olmasının kendi suçu olduğunu düşünüyor. Hamilelik sürecinde acaba iyi beslenemedim mi, kendime iyi bakamadım mı diye içten içe kendini bitiyor. Ama tecavüze uğradıktan sonra, bir de o kişiyle beraber olmaya başlaması, izleyenlerin büyük tepkisini alacak gibi duruyor.

Özetle Yeni Dünya, derdi olan ve bu derdi insanlarla paylaşan, gelirlerinin bir bölümünü de Down sendromlu çocuklarla paylaşan, bu nedenle de izlemeye değer kıldıran bir film.

İyi seyirler dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.