Yeni Beyin Bankası!

Kan bankası, sperm bankası derken beyin bankası da kuruldu. İngiltere’nin Oxford Üniversitesince kurulan bu banka parkinson hastalarına yeni bir umut oluşturuyor.

Parkinson hastalığını şöyle bir tanıtacak olursak; Parkinson hastalığı, beynin alt kısımlarındaki gri cevher çekirdeklerinin bozukluğuna bağlı bir sinir sistemi hastalığı. Genellikle orta yaş hastalığıdır. Adını hastalığı ilk defa 1817’de titremeli felç olarak tarifleyen James Parkinson’dan almıştır. Binde bir sıklıkla görülen, müzmin, ilerleyici, tedavisiz iyileşmeyen bir hastalıktır. (Vikipedi)

Hürriyet Gazetesinde yer alan habere göre yeni bir kök hücre sistemi kullanan bilim adamları Parkinson hastalığı sebebiyle erken emekliliğini isteyen Derek Underwood isimli bir İngiliz üzerinde deri hücrelerinden beyin sinir hücreleri üretmeyi başardı.

50 kişiden alınacak hücrelerin istenildiği kadar beyin hücresi yapılabileceğini söyleyen araştırmacı doktorlar, böylece oluşturulacak “beyin bankasının” Parnison araştırmalarında büyük yardım sağlayacağını belirtiyor. Banka öncelikle beyin hücrelerinin nasıl bozulmaya başladığını araştırarak çalışmaları başlatıyor.

Tıp gün geçtikçe tarif edilemeyecek hızla büyüyor. Sonumuz hayır olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.