Yaz Bakımı İçin İpuçları

Güneş yanığı, bakımsız saç ve cilt problemleri sebebiyle yazın güzelliğinize gölge düşmesin.
Yazı bakımlı geçirmenizi sağlayacak tavsiyeler

Yaz makyajı ipuçları…
Yazın makyaj yapmadan önce sürülecek nemlendiricinin fazla yağlı olmamasına ve güneş koruyucu özelliği olmasına dikkat etmelisiniz. Daha sonra yüzünüze bronzlaştırıcı bir pudra sürebilirsiniz. Pudrayı bir fırça yardımıyla tüm yüzünüze iyice yedirirken boyun kısmınızı da atlamamalısınız. Çünkü boynunuz farklı bir tonda olursa çirkin bir görüntü oluşacaktır. Gözleriniz için ise ışıltılı farları kullanabilirsiniz. Sarı, turuncu ve ya beyaz tonlarındaki bir farı kaşınıza kadar sürebilirsiniz. Kirpiklerinize sudan etkilenmeyen bir rimel sürdükten sonra pembe, turuncu ya da bakır tonlarında bir ruj ile makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Eğer aşırı yandıysanız…
Koruma faktörü yüksek bir ürünle güneşlendiniz ama yine de güneşe maruz mu kaldınız? Yaz aylarında hem bronz olmak hem de sağlıklı güneşlenmek emek istiyor. Uzmanlar koruyuculuk oranı yüksek en az SPF 15 özellikli ürünler kullanmanızı tavsiye ediyor. Siz de tatile bu ürünlerden birini alarak gitmiş olabilirsiniz. Fakat yine de güneşte fazla yandıysanız sorun üründe değil sizin korunma şeklinizde olabilir. Çünkü birçok kişi koruyucu ürünü güneşin altında bir defa sürmenin yeterli olduğunu düşünüyor. Oysa bu ürünleri güneşe çıkmadan önce sürmek gerektiği gibi suya girdikten sonra da tekrar uygulamak önem taşıyor. Uzmanlar ayrıca bu ürünlerin etkisini geçiren en önemli şeyin de havlu ile kurulanmak olduğunu belirtiyor. Sudan çıktıktan sonra havlu ile kurulandığınızda ürünün koruyuculuk etkisi de azalıyor. Bu nedenle ürününüz suya dayanıklı olsa da sudan çıktıktan sonra tekrar krem sürmekte fayda bulunuyor.

Cildiniz bozulmaya başlıyorsa…
Yazın kullanılan güneş kremleri ve güneş sonrası nemlendiriciler ciltte tahrişe neden olabiliyor. Sivilce, kaşıntı, soyulma ve ya dökme olarak meydana gelen belirtilerin bazıları ürünü kullanmaya başladıktan hemen sonra ortaya çıkıp, sonrasında geçebiliyor. Bu tür alerjik reaksiyonlara neden olan güneş ürünleri genellikle parfüm içeriyor.

Bu sebeple özellikle hassas ciltler vücut ürünü alırken parfüm içermeyen ürünleri tercih etmeliler. Ayrıca seçilen güneş ürünü cilt yapısına da uygun olmalıdır. Yoksa yaz sonunda leke ve sivilcelere maruz kalabilirsiniz.

Saç derisini unutmayın
Saçlarınızın sağlıklı uzaması için saç derinizin de sağlıklı olması gerekir. Güneş ışınları saçların yanı sıra, saç köklerini de yıpratır. Bu sebeple saç dersi de korunmalıdır. Uzmanlar yaz mevsiminde saç derisini korumanın en iyi yolunun durulanmayan saç kremleri olduğunu söylüyor. Çünkü bu kremler saç derisinde kaldığında saç diplerini ve saç uçlarını aynı anda koruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.