Yarın Doktorlar Görev Yapmayacak – 19 Nisan

Gaziantep’te bir doktorun bir hasta yakını tarafından öldürülmesi üzerine Türk Tabipleri Birliği yarın görev yapmama kararı aldı.

Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde çalışan 30 yaşındaki Dr. Ersin Arslan’ı 17 yaşındaki hasta yakını göğsünden ve karnından bıçakla yaralamıştı. Acil ameliyata alınan Dr. Arslan tüm müdahalelere rağmen kurtulamamıştı.

Bu olayı protesto etmek için Türkiye Tabipleri yarın acil bölümü dışında hiç bir bölümde görev yapmayacaklarını açıkladı.

İstanbul Tabipler Odası’da olayı yürüyüşle protesto edeciğini duyurmuş ve şu açıklamayı yapmıştı;

“Bizler bu cinayeti gördük. Herkes gördü. İstanbul’da, Ankara’da, Adana’da, İzmir’de, Denizli’de, Batman’da, Bursa’da gördük. Ülkemizin hemen her ilinde, her sağlık kuruluşunda hemen her gün gördük. Burada hizmet sunduğumuz kendi hastanemizde her gün yaşadık, her gün yaşıyoruz. Sadece bu ülkeyi yönetenler görmedi ve duymadı. Sağlıkta Dönüşüm Programı ile hekimi hedef gösteren Sağlık Bakanı duymadı. Bu ülkenin Başbakanı görmedi. Sağlık üzerinden alınan oyların, poğülist politikaların günlük kazanımları üzerinden hekimlerin canları ile oynandı. Dr. Ersin Arslan’ın değerli anısına, hekimlik mesleğinin ve sağlık hizmetinin onuruna duyduğumuz saygı gereği sessiz kalmamızı, politikacıların riyakar, ikiyüzlü açıklamalarına kanmamızı kimse beklemesin. 19 Nisan Perşembe günü sabahtan itibaren Dr. Ersin Arslan’ı anma ve tepkimizi göstermek üzere acil sağlık hizmetleri dışında hizmet sunmuyoruz. Sağlık Bakanını istifaya davet ediyoruz!”  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.