Yabancı Dizilerden Uyarlanan Türk Dizileri

İntikam

Beren Saatin oynadığı İntikam,  Amerikan dizisi Revenge’den uyarlanmıştır. Birebir aynı uyarlanan nadir dizilerden. Diyaloglar ve sahneler neredeyse aynı. Dizinin orjinali şuanda 3. Sezon’unda devam etmekte. Bizim İntikam bu sezonu zor çıkaracak gibi duruyor.

1 Erkek 1 Kadın

Bu dizi bir Kanada dizisi uyarlamasıdır. Demet Evgar ve Emre Karayel’in rol aldığı 2 kişilik dizi olan 1 Erkek 1 Kadın, bu hafta final yapıyor. Benim çok severek izlediğim bir diziydi. Süresinin kısa olması ve haftada 2 gün çıkması izleyiciyi sıkmıyordu. Ama reyting kurbanı mıdır artık nedir dizi bitiyor..

Umutsuz Ev Kadınları

Birebir uyarlanamayan bir dizi daha. Dizinin orjinalinin ismi Desperate Housewives. Birebir uyarlanmasa da yabancısından daha komik olduğu herkes tarafından söyleniyor.

Galip Derviş

Engin Günaydın’ın oynadığı Galip Derviş de yabancı diziden uyarlama. Polisiye-macera ve aynı zamanda komik bir dizi. Orjinalinin adı ise Monk.

Medcezir

Çağatay Ulusoy ve Serenay Sarıkaya’nın oynadığı Medcezir, geçmişte severek izlenilen yabancı dizi The O.C. den uyarlama. Orjinalinin bazı bölümlerini düşününce, Türk versiyonu olarak nasıl uyarlanacak merak ediyorum.

Güneşi Beklerken

Güneşi Beklerken, kore yapımı bir dizi olan Boys Over Flowers’dan uyarlamadır. Bu dizi de birebir aynı uyarlanmıyor.

Bir Aşk Hikayesi

Bir Aşk Hikayesi, Güney Kore yapımı olan ‘Mianhada, Saranghanda’ın öyküsünün biraz değiştirilmiş halidir.

Kavak Yelleri

Dizide herkes herkesle sevgili oldu. Bu açıdan bakacak olursak dizi zaten kesinlikle yabancı dizi havası katıyordu. Orjinalinin adı Dawson’s Creek.

Doktorlar

Her yaz televizyonda tekrarları verilen Doktorlar dizisi, bir zamanlar CNBC-e de yayınlanan Grey’s Anatomy dizisinden uyarlamadır.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.