Yabancı Diziler Neden Çok İzleniyor?

Sizde yabancı dizi tutkunlarından mısınız? Peki Türk dizilerine göre yabancı dizileri bu kadar seyrettiren ve özel kılan şey ne?

Son dönemdeki yerli dizilere baktığımızda gençlerin yabancı dizileri sevmeleri ve sıkı takipçileri olması çok normal. Örneğin The Vampire Diaries, dizide vampir ve cadılar gibi doğa üstü varlıkları kullanıyor. Böyle bir dizi Türkiye’de yayınlansa dalga konusu olur tabi orası ayrı.

Peki insanlar, özellikle gençler yabancı dizileri neden bu kadar çok seviyor ve izliyorlar?

Çünkü yerli dizilere baktığımızda hep aynı unsurlar işleniyor.

  • Aşk
  • İhanet
  • İntikam gibi…

Tamam, yabancı dizilerde de bu unsurlar işleniyor. Ama dizideki anlatılmak istenen gerçek mesaj bu değil. Yabancıların korku ve fantastik tarzı o kadar çok dizisi varken, bizim ülkemizde neden yok?

Sinema olarak iyi filmler yapılıyor. Ama iş dizi için her hafta 2 saatlik bir konu yaratmaya gelince olmuyor işte. Zaten en önemli sorunlardan biride dizi süresi. Yerli diziler 2 saat sürerken, yabancı diziler 40 dk, 45 dk. Hatta 20 dk lık dizi bile var. (Örn; How İ Met Your Mother)

Genel olarak bakıldığı zaman şuanda devam eden günlük dizilerin oldukça fazla izleyicisi var. (Deniz Yıldızı, Beni Affet)
Çünkü günde 45 dk lık bir bölümle izleyiciyi sıkmadan seyrettiriyor. Artık birçok dizi 2 parça halinde haftada 2 kez yayınlanıyor. Umutsuz Ev Kadınları ve Lale Devri bu sistemi uygulayan dizilerden.

Onlarda 45 dk boyunca dizi izlenip, sonra reklam girer. E sonra neden yerli diziler yayından kalkıyor. Yabancı diziler neden bu kadar çok izleniyor. Cevap basit!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.