“Windows 8” in Rakipleri

Bildiğiniz gibi önümüzdeki aylarda kullanıcılara sunulması beklenen Microsoft’un en yeni işletim sistemi “Windows 8″ geçmiş yıllardaki Microsoft hegemonyasını devam ettirebilecek mi kullanıcıları memnun edebilecek mi tartışmalarıyla büyük bir merakla bekleniyor.

” Windows 8 ” bugün olduğu gibi yarında alanının tek işletim sistemi değil ve olmayacakta. İşte “Windows 8” in karşısındaki 5 büyük tehdit; İç tehditlere DİKKAT. . .

1)Linux & Mac

Linux ve Mac Masaüstü Sistemleri şu an için masaüstü sistem pazarının %10’unun altında bulunuyor. Windows 8’in mevcut Windows pazarındaki pazar payını daha da artırmayacağını planlayan uzmanlar, buna rağmen Linux ve Mac söz konusu olduğunda Windows’un önünde büyük bir tehdit olarak görünmese de Linux kullanıcılarının her geçen gün artması ve Apple’ın masaüstü ve dizüstü pazarında önemli oranlara ulaşması Mac kullanıcılarını da artıracağa benziyor.

2)Google Chrome İşletim Sistemi ve Bulut Teknolojisi

Her ne kadar Linux  tabanlı da olsa Google Chrome İşletim Sistemi , Chromebook’larla beraber kullanıcılara farklı bir sistem olarak sunuluyor. Ancak Chromebook satışı Google’ın istediği düzeyde gerçekleşmedi ve satışlar düşük kaldı. Buna rağmen iş dünyasının Chrome işletim sistemini tercih etmesi halinde Windows için büyük bir tehdit söz konusu olabilir; zira Chrome işletim sistemini kullanan sistemlerin maliyeti şirketlere çok daha az olacak; çünkü Chrome sistemler yüksek sistem özelliklerine sahip değil ve temelde Cloud (Bulut) teknolojisini kullanıyor.

3)iPad ve Android tabletler

Tablet bilgisayar satışlarının her geçen gün artması halihazırda Windows’un önünde bir tehdit unsuru olarak görülüyor. Her ne kadar tabletlerde de göreceğimiz Windows 8, tablet pazarının bir numarası iPad karşısında zorlanacağı kesin üstelik Android tabletlerde Windows’un önündeki bir diğer tehdit.

4)Windows XP

Microsoft’un 11 sene önce yayınladığı işletim sistemi ” Windows XP”, hala yeni nesil Windowslar için içerden büyük bir tehdit. Çünkü Windows XP kullanmakta ısrar eden iş dünyası ve azımsanmayacak bir kısım kullanıcı halefi olan diğer sistemlere terfi etmediği gibi Windows 8’e de terfi etmeyebilir.

5)Windows 7

Windows XP’den sonra çıkan Vista tam bir fiyaskoydu ve kullanıcılar tarafından benimsenemedi ve XP’den vazgeçen sayısı çok çok az olmuştu ancak Windows 7 ile XP kullanıcılarının gönlünü almayı başaran Microsoft un işi yine çok zor olabilir. Windows 7’ye terfi eden kullanıcıların bu kezde Windows 8’e geçmesi pek kolay olmayabilir. Halihazırda kendisi için Windows 7’yi yeterli bulan kullanıcıların Windows 8’i tercih etmemesi mümkün.

 

Anlayacağınız Windows 8’in dış tehditlerden çok iç tehditlere karşı daha zor durumda olduğu su götürmez bir gerçek çünkü tam bir efsane olan ve üzerinden 11 yıl geçmesine rağmen hala çoğumuzun terkedemediği Windows XP ve XP’den sonra kullanıcılara sınıf atlatan Windows 7  en büyük tehdidi olarak karşımızda halef 8’in.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.