Varise Karşı Önleminizi Alın

İnsanlar üzerinde genelde 35 yaş ve sonrasında görülen varisin görülme sıklığı genelde %10 civarındadır. Genel olarak irsi, mesleki, damarsal yetmezlik ve hormonsal bozukluk neticesinde baş gösteren varis en çok bayanlarda görülmektedir. Aşırı kiloluysanız ve boyunuz oldukça uzun ise vücudunuz varis oluşumuna neden olabilir. Kadınlarda en sık rastlanan varis nedeni olarak sık doğum ve aşırı kilo görülmektedir. Erkeklerde genel neden olarak mesleki hastalıklar öne çıkmaktadır. Özelikle uzun süreli ayakta kalmaya maruz kalınan mesleklerde çalışan, her 10 erkekten 2’si varis riski ile karşı karşıya kalmakta.

Sağlıklı ve varissiz bir yaşam için yapmanız gerekenler aslında oldukça basit. Gençlik dönemlerinde yapacağınız ve dikkat edeceğiniz birkaç aktivite sayesinde varis riskini %80’e kadar azaltabilirsiniz. Öncelikle günlük yaşamınızdan çıkarmanız gereken en büyük sorun tembellik olmalı. Gün içersinde vakit buldukça bol bol yürüyüş yapmanız, bacak damarlarınızda daha sağlıklı kan akışını sağlayacaktır. Varis hastalığının en önemli düşmanı hiç şüphesiz spor aktiviteleridir. Haftada en az iki defa spor yapın, bu size ve geleceğinize yapacağınız en önemli sağlık yatırımı olacaktır. Özelikle bayanların kasık ve bacakları sıkacak giysilerden mümkün mertebede uzak durması gerekmektedir. Aşırı sıcaklardan ve çok aşırı sıcak suyla duş almaktan kaçınmayı da ihmal etmemelisiniz. Masa başında uzun süreli oturan bir çalışansanız, kesinlikle bacaklarınızı çalıştıracak spor aktiviteleri yapmalısınız. Varis hastalığına yakalanmadan sizde varise karşı önleminizi alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.