Varise Karşı Önleminizi Alın

Sağlık 22 Kasım 2015 - 22:48 615 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Varise Karşı Önleminizi Alın

İnsanlar üzerinde genelde 35 yaş ve sonrasında görülen varisin görülme sıklığı genelde %10 civarındadır. Genel olarak irsi, mesleki, damarsal yetmezlik ve hormonsal bozukluk neticesinde baş gösteren varis en çok bayanlarda görülmektedir. Aşırı kiloluysanız ve boyunuz oldukça uzun ise vücudunuz varis oluşumuna neden olabilir. Kadınlarda en sık rastlanan varis nedeni olarak sık doğum ve aşırı kilo görülmektedir. Erkeklerde genel neden olarak mesleki hastalıklar öne çıkmaktadır. Özelikle uzun süreli ayakta kalmaya maruz kalınan mesleklerde çalışan, her 10 erkekten 2’si varis riski ile karşı karşıya kalmakta.

Sağlıklı ve varissiz bir yaşam için yapmanız gerekenler aslında oldukça basit. Gençlik dönemlerinde yapacağınız ve dikkat edeceğiniz birkaç aktivite sayesinde varis riskini %80’e kadar azaltabilirsiniz. Öncelikle günlük yaşamınızdan çıkarmanız gereken en büyük sorun tembellik olmalı. Gün içersinde vakit buldukça bol bol yürüyüş yapmanız, bacak damarlarınızda daha sağlıklı kan akışını sağlayacaktır. Varis hastalığının en önemli düşmanı hiç şüphesiz spor aktiviteleridir. Haftada en az iki defa spor yapın, bu size ve geleceğinize yapacağınız en önemli sağlık yatırımı olacaktır. Özelikle bayanların kasık ve bacakları sıkacak giysilerden mümkün mertebede uzak durması gerekmektedir. Aşırı sıcaklardan ve çok aşırı sıcak suyla duş almaktan kaçınmayı da ihmal etmemelisiniz. Masa başında uzun süreli oturan bir çalışansanız, kesinlikle bacaklarınızı çalıştıracak spor aktiviteleri yapmalısınız. Varis hastalığına yakalanmadan sizde varise karşı önleminizi alın.


ETİKETLER:
Sinan
sinanguzel01@hotmail.com

Özel sektör çalışanı, internet sever, Ç.Ü. mezunu. Biraz futbol, biraz web, biraz teknoloji derken her şeyden bir şey...

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Psikolojik Ağrı Hakkında Her Şey (Nedir? Nerelerde Olur? Nasıl Geçer?)

Herhangi bir fizyolojik sebep olmadan, bedenin farklı yerlerinde sürekli bir ağrı ya da acı hissedilmesine ...

Hamilelikte Doğru Bilinen Yanlışlar

Kadınlara verilen en kutsal görev hamileliktir elbet. Hayatlarını baştan aşağı değiştiren bu mucizevi olay ...

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Çaylar

Havanın bir sıcak bir soğuk olduğu şu günlerde ne giyeceğimize karar vermeden dışarı çıkıp soğuk almamak el...

Gastroenteroloji Bilim Dalı Nedir?

Gastroenteroloji nedir? Yemek borusunda...

BU MAKALEYE YORUM YAP