Varis Deyip Geçmeyin!

Varis, tehlikeli bir toplardamar hastalığı. Sadece fiziksel estetiği bozmakla kalmıyor, tedavi edilmediğinde ciddi hayati risklere de neden olabiliyor. Özellikle hamileliğin son üç ayında, varis oluşumuna karşı kontrole gitmek gerekiyor.

Varis Nedir?

Varis, toplardamar genişlemesinin genel adıdır.

Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Her organın, kullandığı kanı kalbe taşıyan toplardamarı vardır. Bu damarların içindeki kapakçıkların çeşitli nedenlerle bozulması, damar çevresindeki kasların yetersiz kalması varislerin oluşmasına neden olan başlıca faktörlerdir.

Belirtileri Nelerdir?

Görsel belirtiler ortaya çıkmadan önce, kişi bacaklarında huzursuzluk hisseder. Uzun süre ayakta kaldığında bacaklarda sıkıntı, dolgunluk hissi ve ağrı ortaya çıkar. Bu ağrı, genellikle dinlenince geçer. Sonra geceleri daha hakim olan kramplar başlar. Varisin ilk ortaya çıkan belirtisi, ayak sırtında meydana gelen ödemdir.

Hamileler Kontrole Gitmeli

Ailedeki kılcal ve orta büyüklükteki varisler de genetik yapı kusuru olarak çocuklarda ortaya çıkabilmektedir. Varis oluşumunda gebelik de önemli etkenlerdendir. Gebelerde bacak damarları içinde artmış olan basınç nedeniyle toplardamarların genişlemesi sıklıkla görülebilmektedir. Bu hastalık annenin sağlığını tehdit eder. Toplardamar pıhtısı oluşabilir ve bu pıhtı kopup uzak yerlere giderek daha ciddi hastalıklara neden olabilir. Varisi olan tüm hastalar bu pıhtı oluşumu tehdidini göz önünde bulundurmalıdır. Bilhassa varisi olan hamileler, gebeliğin son üç ayında Damar Cerrahisi doktoruna başvurmalıdır.

Varisten Nasıl Korunabiliriz?

  • Uzun süre ayakta durmak zorunda kalırsanız, sık sık ağırlığınızı verdiğiniz bacağınızı değiştirin.
  • Bacak bacak üstüne atmak kan dolaşımını zorlar.
  • Fazla kilolar bacakların yükünü artırarak varis oluşumunu kolaylaştırır.
  • Dar pantolonlar kan dolaşımını zorlaştırarak varislere neden olabilir.
  • Kronik kabızlıkta, ıkınma sonucunda toplardamar için basıncın artması varise neden olabilir.
  • Yüksek topuklu ayakkabılar baldır kaslarının sürekli gerginliği ile toplardamar akımını bozar.
  • Aşırı güneşte kalmak varis oluşumunu  tetiklediği için güneşlenirken bacaklarınızı bir havluyla örterek koruyun.
  • Deniz kıyısında sıcak kum yerine şezlongları tercih edin.
  • Sıcak kuma uzanmak zorunda kalırsanız sereceğiniz bir havlu size korumada yardımcı olacaktır.
  • Kaplıcalar varisli hastalar için zararlıdır. Mutlaka kaplıcaya gitmek ve sıcak suya girmek istiyorsanız, koruyucu varis çoraplarını suya girerken destek olarak kullanabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.