Vajinismus Nedir? Ne Zaman Tedavi Edilebilir?

Türkiye’de her 10 kadından birinin sorunu olan vajinismus, birçok mutlu çiftin korkulu rüyası. Vajinismus tedavisi doğru zaman diliminde uygulandığında, yüzde yüz başarılı bir tedavi sürecidir.

Vajinismus çiftler arasında ilişki denemesi sırasında, bayan partnerin kasılarak cinsel ilişkiye izin vermemesidir. Çiftlerin kâbusu olan, cinsel hayatlarındaki kaliteyi düşüren ve hatta boşanmalara kadar sebebiyet veren bu hastalığın tedavisi günümüz şartlarında yüzde yüz başarı ile sonuçlanmaktadır.

CİSED başkanı Dr. A. Cem Keçe ‘ye göre “ Hastalığın tedavisi için en uygun zaman dilimi yaz aylarıdır. İlişki sırasında kadının kanama, acı ve ağrı yaşama korkusundan dolayı bacaklarını kasması sonucu cinsel birliktelik eşler arasında olumsuz sonuçlanmaktadır. Erkeklerin bu noktada yapabilecekleri hiç bir şey bulunmamaktadır. Tedavi olmayı düşünmeyen çiftler uzun yıllar bu duruma boyun eğmek zorunda kalmaktadırlar.  ”

Hastalık cinsel işlev bozuklukları bakımından tedavisi yüzde yüz mümkün olan tek hastalıktır. Vajinismus tedavisi için uygun zaman dilimi olarak yaz ayları uygun görülmektedir. Çiftlerin kâbusu olan hastalığın tedavisinde, psikoloji çok önemlidir. Yapılan araştırmalara göre yaz aylarında tedaviye başlayan çiftler bu dönemde dinlenmeye, rahatlamaya ve stres atmaya zaman ayırarak, tedavide yüzde yüz başarıyı yakalayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.