Uzun Süre Hareketsiz Kalan Bir Araçta Kontrol Edilmesi Gerekenler

Uzun süre hareketsiz kalmış veya nadiren kullanılmış bir otomobil aldığınızda, bazı kontrollerin yapılması çok önemlidir. Çünkü bir otomobilin uzun süre hareketsiz kalması bazı donanımlara çok ciddi zararlar verir. Böyle bir araç aldığında kontrole nereden başlamalısınız?

    Uzun bir bekleyişten sonra yapılması gereken ilk şey yumuşak bir çalıştırmadır. Çünkü böyle durumlarda motor yağı karterin dibine çökmüştür. Yani önce yağ basıncını oluşturmanız gerekir. Yağ basıncı nasıl oluşturulur? Yağ lambası sönene kadar yarım kontak yapıp tekrar kapatın ve motoru bu işlemden sonra çalıştırın. Uzun süre çalıştırılmayan araçlarda motor yağı yaşlanır ve yağlama kabiliyetini kaybeder. Yağı seçerken doğru yağı seçtiğinizden emin olun ve aynı zamanda yağ filtresini de değiştirin. Uzun süre hareketsiz kalan bir aracın aküsü biter bazı aletlerle yeniden hayata döndürülse de bunlar pahalı işlemler olduğundan en iyisi yeni bir akü almaktır. Bujilerin değiştirilmesi faydalı olacaktır. Buji deliklerinden içeri WD 40 ve Caramba gibi ürünler püskürtmek, eski araçlarda daha iyi bir ateşleme sağlayabilir.

Triger kayısının mutlaka kontrol edilmesi ve gerekli ise değiştirilmesi gerekir. İşlevini yitirmiş bir kayış, motorda çok ciddi ve pahalı hasarlara sebep olabilir. Geçen zaman fitil ve menteşelere zarar verir. Her şeyin sorunsuz çalışması için, tüm kapı ve kaputlara bakım yapılmalı, tüm fitiller özel bakım ürünleri ile silinmeli, menteşelere ise yağlayıcı sprey sürülmelidir. Son olarak lastiklerin kontrolünü yapmayı unutmamak gerekir. Eğer fazla eskilerse(DOT numarasından üretim tarihi bulunabilir) sürüş için büyük tehlike yaratır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.