Ünlü Markaların İsimleri Nereden Geliyor?

Her zaman merak ettiğim konulardan bir tanesi olmuştur ünlü markaların isimleri nereden gelir, nasıl oluşmuştur? Sonunda hep düşündüğüm şeyi buldum ve sizlerle paylaşmak istedim. Hadi buyrun okuyalım.

1) Spor ürünleri üreticisi Adidas, ismini kurucusu Adolf Dassler’ın takma adı ‘Adi’ ve soyadının ilk 3 harfinin birleşiminden alıyor.

2) Grafik yazılımlarıyla endüstrinin en önde gelen firmalarından birisi olan Adobe, ismini kurucusu John Warnock’un evinin arkasındaki Adobe Koyu’ndan alıyor.

3) Jeff Bezos sanal alışveriş şirketinin isminin alfabetik sırada önde çıkması için A harfiyle başlamasını istedi. Sözlükte isim ararken dünyanın en büyük nehri kabul edilen Amazon’da karar kıldı çünkü şirketinin de bir gün o kadar büyük olmasını istiyordu.

4) Almanya’nın en önemli otomobil firmalarından olan Audi’nin kurucusu August Horch’un ismi latincede ‘dinle’ anlamına geliyordu. Ancak Horch bu ismi başka bir araba şirketine vermişti. Semboldeki 4 daire araba şirtetlerinin birliğini gösteriyor: AUDI VE DKW, HORCH ve Wanderer. Hayretler içinde kaldığım bir madde de budur.

5) İçecek firması Coca Cola ismini karışımını tatlandıran ‘Coca’ yaprakları ve ‘Kola’ fıstığından alıyor. Kurucusu John S. Pemberton logonun daha iyi gözükmesi için Kola’daki K’yi C’ye çevirdi.

6) Dünyanın en önemli teknoloji şirketi ve işlemci üreticilerinden ‘intel’ ismini ‘Integrated Electronics’in kısaltılmış halinden alıyor.

7) Oyuncak üreticisi ‘Lego’nun ismi Danimarkacada ‘iyi oyna’ anlamına gelen ‘legt godt’ deyişinin birleşiminden geliyor. Lego latincede de ‘birleştiriyorum’ anlamına geliyor. Ancak şirketin kurucuları bunun tesadüf olduğunu söylüyor. Hepimizin elbet bir kaç tane legosu olmuştur. Hem eğlencelilerdi hem yaratıcı.

8   ) Dünyanın önde gelen spor ürünleri üreticisi ‘Nike’nin ismi, Yunan mitolojisinden zafer tanrıçası ‘Nikea’ dan geliyor. Markanın işareti tanrıçanın uçuşunu sembolize ediyor. Türkiye’de çinileriyle ünlü İznik kentinin de eski ismi ‘Nikea’ydı.

9)  Şirketin Japonca adı ‘Nintendou’daki ‘Nin’ bırakılmış ‘tendou’ ise cennet anlamına geliyor.

10) Fin asıllı cep telefonu üreticisi İsmini Finlandiya’daki Nokia şehrinden aldı.

11) Spor ürünleri üreticisi Reebok’ın ismi Afrikalıların bir tür Afrika anitlopuna ‘Rhebok’ demesinden esinlenerek konuldu.

12) Dünyaca ünlü içecek markası ismini sindirimi kolaylaştırıcı enzim olan ‘Pepsin’den aldı.

13) Elektronik devi Sharp ismini kurucularından birisinin ilk icadı olan ‘her daim keskin mekanik kurşun kalem’den aldı.

14) İnternet üzerinden sesli ve görüntülü iletişime olanak sağlayan en önemli şirketlerden birisi olan Skype için ilk isim olarak SKY-PEER-TO-PEER düşünüldü, daha sonra SKYPER ve en son SKYPE’ta karar kılındı.

15) Elektronik devi Sony’nin ismi Latince ses (sonus) ve ingilizce ‘evlat’ (sonny) anlamına gelen kelimelerin birleşiminden oluşuyor.

16) Kahve zinciri Starbucks ismini Herman Melville’in ünlü romanı Moby-Dick’teki ‘starbuck’ isimli karakterden esinlenerek aldı.

17) Virgin Şirketler grubunun sahibi ve kurucusu Richard Branson ve ortağı, iş hayatına ilk atıldıklarında, ‘biz de iş hayatında bakire (virgin)’ sayılırız diyerek firmanın bugünkü ismini bulmuş oldu.

18) Vodafone İngiliz asılı cep telefonu ve mobil iletişim şirketi ismini İngilizce ses (voice), veri (data), ve telefon (telephone) kelimelerinden almış.

 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.