UEFA’dan Sert Hatırlatma!

UEFA şike soruşturması kapsamında TFF’ye bir mektup gönderdi.

Avrupa’da futbolun patronu şike ile ilgili maddelerini hatırlattı. Eğer ki bu maddelere TFF uymazsa hiç bir Türk takımının ve Milli Takımın hiçbir organizasyona alınmayacağını belirtti.

UEFA Disiplin Talimatı’nın “Maç Bağlama” (Match Fixing) bölümünde yer alan 2.05 ve 2.07 sayılı kararlara dikkat çeken UEFA, uyulmaması durumunda Türk takımlarının hiçbir organizasyona alınmayacağını belirtti.

Peki bu 2.05 ve 2.07 sayılı kararlar nedir, bakalım.

2.05: UEFA’nın match fixing bölümündeki madde, teşvik ve şike uygulaması, kurumlardan ve kulüplerden bağımsız olarak tamamen kişisel girişimle dahi olsa adı geçen kulübün 1 ile 18 puan arasında puanının silinmesini hükmediyor. (Yani herhangi bir taraftar veya kulübe yakın bir kişi, kulüp yönetiminin bilgisi dışında kendi kendine bir takım için şike ya da teşvik uygulamasına gitse bile, söz konusu kulüp 1 ila 18 puanın silinmesi cezasıyla karşı karşıya kalır.)

2.07: Eğer şike ve teşvik girişimi, kulüp yöneticilerinden haberdar veya bizzat kulüp yöneticilerin katılımı ile gerçekleşmişse söz konusu kulüp bir alt lige düşürülür. Eylemlerin sayısına göre alt lige düşürmeler devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.