Twitter’a Yeni Özellik: Özelleştirilmiş Haber Akışı

Custom Timelines veya özelleştirilmiş haber akışı Twitter’ın yeni bir özelliği. Kullanıcılara belirli bir hashtag veya konuyu gruplandırarak takip edebilme avantajı sağlayan bu yeni uygulamayı nasıl kullanacağı kişinin tercihine kalıyor. TweetDeck üzerinde oluşturulup daha sonra Twitter hesabına entegre edilen bu özelliği beğendiğiniz tweet’leri gruplamak için de, belli bir toplumsal olayla ilgili iletileri bir arada bulundurup takip etmek için de kullanabilirsiniz.

Bir özelleştirilmiş haber akışı oluşturmak ve bunu Twitter’a yerleştirmek istiyorsanız önce TweetDeck’de bir profil oluşturmalısınız; bunu daha önce yapmadıysanız tabii. Daha sonra Twitter’ınızı uygulama ile yeni profilinize bağlamanız ve TweetDeck’deki panelinizin sol tarafındaki sütunda bulunan ‘+’ sekmesine tıklayıp buradan Custom Timeline seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Bu sekmeyle yeni bir özelleştirilmiş akış oluşturmanız da, daha öncekileri yönetmeniz de mümkün. Yeni bir akış oluşturmak istediğiniz zaman her defasında Create Custom Timeline seçeneğini kullanmak durumundasınız.

Her yeni akış oluşturmanızda uygulama sizi ana sayfaya yönlendirecektir. Burada karşınıza çıkan sütuna 160 karakteri geçmemek koşuluyla yeni özelleştirilmiş akışınız için bir isim ve bir açıklama yazmanız gerekiyor. Oluşturduğunuz haber akışının içeriğini oluşturmanın en pratik yöntemiyse tweet’leri TweetDeck’deki ana sayfadan bu bölgeye çekmek. Buraya yeni bir tweet eklemek istediğiniz zaman da ‘more’ yani ‘daha çok’ ifadesini simgeleyen üç nokta işaretinin altındaki ‘Add to Custom Timeline’ seçeneğini kullanıyorsunuz.

Özelleştirilmiş akışınızın içinde yeteri kadar tweet oluştuğunda yapmanız gereken şey önce ayarlar düğmesini, sonra da ‘Share’ düğmesini kullanarak akışınızı arkadaşlarınızla paylaşmak. İçeriği embed formunda başka bir sitede yayınlamanız da mümkün. Embed Timeline seçeneği ise özelleştirilmiş akışınızı Twitter hesabınıza entegre edebilmenizi sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.