Twitter Üniversitelerin Bir Parçası Oluyor

Almanya’da bir medya bilimleri profesörü, derslerde amfi duvarına öğrencilerinin ders hakkındaki tweetlerini yansıtıyor.Söz almaktan utanan öğrenciler için bire bir uygulama !

Üniversite amfilerinde öğrencilerin profesörün anlattıklarını ya da tahtaya yazdıklarını not alıp, yalnızca söz isteyerek derslere katıldığı dönem geride kalıyor gibi gözüküyor. Sosyal medya, öğretim üyesi-öğrenci iletişimini de kökten değiştiriyor. Trier Üniversitesi medya bilimleri dalı öğretim üyelerinden Prof. Hans-Jürgen Bucher, derslerinde akıllı cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar gibi her tür iletişim aracının kullanılmasına izin veriyor. Bucher’in kürsünün yanındaki duvarda ise öğrencilerin ders esnasında yazdığı tweetler yanısıtılıyor.

Bucher, “Dijital medya sayesinde öğrenciler doğrudan derse katılabiliyor” diyor. Öğrencilerin isimlerinin görülmediği duvarda, bazen ders hakkında bir soru, bazen de yorum ya da kitap ve makale önerileri yer alıyor. Ara sıra tweet duvarına göz atan profesör, sorulara yanıt veriyor. Bucher, “Bu söz almaktan çekinen utangaç öğrenciler için çok iyi bir yöntem. Aksi takdirde söz istemeye hiç cesaretleri olmazdı” şeklinde konuşuyor.

Twitter duvarı, Trier Üniveristesi medya bilimleri uzmanları tarafından geliştirilmiş. Uzmanlardan Philipp Niemann, yalnızca bir beyaz perde ile tepegözün yeterli olduğunu, böylelikle derslere hâkim olan klasik monolog ortamının yerini interaktif bir tartışma ortamına bıraktığını ve eleştirel görüşlere de yer açıldığını söylüyor.

‘İLAN-I AŞK DA YAPILIYOR”

Almanya’da derslerinde Twitter duvarı kullanan ilk profesör olduğunu iddia eden 58 yaşındaki Prof. Hans-Jürgen Bucher, bu yöntemin bazı riskler barındırdığına da dikkat çekiyor. Bucher, “Gücünüzün bir bölümünden feragat ediyorsunuz, zira yepyeni bir iletişim yolu açılıyor” diyor. Profesör, Twitter duvarında ara sıra kişisel mesajların ya da aşk ilanlarının gönderildiğini de itiraf ediyor. Öğrenciler ise durumdan memnun. Böylelikle sorularına hemen cevap alabildiklerini belirtiyorlar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.