Twitter-Facebook Karşılaştırması

Pew Research Center şirketi tarafından yapılan son araştırmaya bakıldığında Twitter platformunun gerçek zamanlı bir haber kaynağı olarak halen gayet iddialı bir konumda olduğu görülüyor. Platform bu konuda Facebook’un gerisinde kalmakla beraber yüzde 10 izlenme oranıyla bir varlık gösteriyor. Güncel olaylardan haberdar olmak için Facebook’u tercih eden ABD’li yetişkinlerin oranı ise yüzde otuz.

Yaş grupları üzerinden Twitter-Facebook karşılaştırması yapıldığında görünen gerçek ise, Facebook’un da kabul ettiği üzere; Twitter’da genç nüfusun daha ağırlıklı olduğu. İki sosyal medya devi bu açıdan karşılaştırıldığında 18-29 yaşlarındaki kullanıcıların oranının Facebook’da yüzde 34, Twitter’da yüzde 45 olduğu görülüyor. 65 yaş ve üstündeki kullanıcılar Facebook kitlesinin yüzde 7’sini teşkil ediyor. Bu oran Twitter’da yüzde 2’de kalıyor.

Twitter kullananların yüzde 84’ü güncel haberleri mobil cihazlarından takip ediyor; Facebook’ta ise bu oran yüzde 64. Kullanıcıların eğitim düzeyleri üzerinden Twitter-Facebook karşılaştırması yapıldığında haberleri Twitter’dan takip eden kullanıcıların Facebook’dan takip edenlere göre daha eğitimli olduğu görülüyor. Güncel haberler için Twitter’dan faydalanan kullanıcıların yüzde kırkı en az bir lisans programı diplomasına sahip, bu oran Facebook’da yüzde otuz civarında.

Sonuç itibarıyla haberlerin sosyal ağlar üzerinden takip edilmesiyle ilgili sayılar bu alanda Facebook’un önde gittiğini gösteriyor; Twitter ise mobil odaklı iletişim kuran daha genç ve daha eğitimli bir kullanıcı kitlesi barındırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.