Türkiye’deki Meşhur “Klavye Delikanlılığı”

Nasıl başlasam bilemiyorum bu yazıma. Her zamankinden üzgün, her zamankinden kızgınım. Dile kolay tam 8 yıldır internet kullanıyorum. Her gün bir başka “klavye delikanlısı” olarak adlandırılan insanlarla karşılaşıyorum. Ama bugün öyle şeyler gördüm ve yaşadım ki, belki de sonuna kadar okuyabilen bazı arkadaşlarım klavyelerine sağlam bir yumruk indirecekler.

Efendim öncelikle kendi özelliklerimden birini hatırlatayım; anime çevirmenliği. Bu hususta 1 web sitesiyle çalışıp, geçen sene ortalarında kendi siteme geçiş yaptım. Türkiye’de yayınlanması istenen en popüler animeleri çevirerek yayınlıyoruz, yani bir nevi hizmet sektöründeyiz. Olaylar nerden nerelere geldiyse, eski çalıştığım web sitesinden bir kız arkadaşıma (ki henüz 15 yaşındadır kendisi) yoğun hakaretler içeren mesajlar yollandı. Kendisi de bunu resimli olarak bana iletince hâliyle sinirlendim.

Çünkü henüz dünyaya yeni gözlerini açmış diyebileceğim bir insanın belki de hayatı boyunca duymayacağı küfürleri bir anda duyması eminim çok acı vericidir. Daha sonra bu konuyla ilgili benden gizli olarakta bir konuşma geçmiş. Yeni açtığım web sitesi hakkında, mesleğim hakkında ve hepsinden de önemlisi “ceddim” hakkında bir kamyon küfür yemişim. Nedeninin ise yalnızca “henüz 15 yaşındaki bir kıza böyle küfür edilmez kardeş” demem olduğunu belirtmek isterim.

Şimdi diyorum ki, bu ülke ne zaman kurtulacak bunlardan? Ne zaman klavye delikanlılarına bir son verecek süper kahraman üreteceğiz? Yoksa bizim ailelerimizin kemikleri mezarlarında sızlamaya devam mı edecek? Henüz 5 gün önce kaybettiğim dedemin anısına bu yazıyı yazıyorum. Ruhu şaad, mekânı cennet olsun.

Saygı ve sevgilerimle,

Cem YILMAZ

2 Yorum

 1. Sinan Güzel Cevapla

  Bitmez kardeşim bitmez. Bazı insanların beyni küçük. Ama şöyle bir de gerçek var ki hiçbir şey karşılıksız kalmayacak. Ama burada, ama öteki tarafta…

  Deden için de çok üzüldüm. Ben de birkaç ay önce senin gibi bir acı yaşadım. Anlayabiliyorum yani seni. Başın sağ olsun, mekanı Cennet olsun kardeşim…

 2. Tolga Cevapla

  Tüm sitelerde hemen hemen görebiliyoruz bu tür insanları.Sonu olmayan kuyu misali heryere yazıyorlar.
  Youtube’da video yorumlarını okumaz oldum.Daha doğrusu okuyamuyorum ! Küfürler – hakaretler alakasız cümleler , ikili tartışmalar…Sanal alemi bu şekilde kirleterek ellerine ne geçiriyorlar bilemiyorum ama hiç de sağlıklı bir internet ortamı yok ülkemizde maalesef.
  Deden için de başın sağ olsun.Allah sabır versin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.