Türk Web Sayfalarının İstatistiklerini Merak Ediyor musunuz ?

Yandex yeni ve gelişen bir arama motoru.Bu kapsamda Türkçe yayına da başlayan site Türk sitelerini veritabanına indekslemeye başladı.Bu indekslemede ilginç ve çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Şimdi istatistiklere şöyle bir bakalım ;

• Türkçe dilinde 2 milyondan fazla web sitesi var. Bu rakamla tr alanındaki web siteleri ile diğer alanlarda yer almakla birlikte Türkçe olan tüm web siteleri kastediliyor.

• Türkçe sitelerin yalnızca yüzde 10’u ulusal tr alanı ve alt alanlarında yer alıyor. Diğer Türkçe siteler yurtdışı alanlarını kullanıyor.

• Türkçe sitelerin yüzde 24’ünde tek bir sayfa yer alıyor. Türkçe sitelerin yüzde 57’sinde 2 ila 1000 sayfa ve yüzde 19’unda ise 1000’den fazla sayfa bulunuyor.

• Görseller, ses dosyaları ve videolar hariç boyut olarak değerlendirildiğinde, Türkçe web siteleri şöyle bir dağılım sergiliyor: Sitelerin yüzde 81’inin boyutu 1 megabayttan az. Yüzde 12’si 1–10 megabayt arasında ve yüzde 7’si ise depolama alanında 10 megabayttan fazla yer kaplıyor.

• Türkçe web sitelerinde 900 milyondan daha fazla sözcük var. Bu veriler kâğıda basılsaydı 19 metre boyunda bir yığın oluştururdu (6 katlı bina yüksekliğinde).

• Türkçe sitelerin yüzde 73’ü 10 bin kelimeden kısa (kalın bir aylık dergi kadar). Yüzde 4’ü ise 1 milyondan fazla sözcük içeriyor. Bu gruptaki siteler ortalama 21 milyon kelime sağlıyor ki, bu da 200 ciltlik bir kitaplığa eşdeğer.

• Türkçe siteler dikkate alındığında, Türkiye’de her bir internet kullanıcısına 25 bin kelime düşüyor (Internet World Stats verilerine göre, 2011 itibariyle Türkiye’de 35 milyon internet kullanıcısı var). Bu da yaklaşık 100 sayfalık bir kitaba karşılık geliyor.

Web sitelerindeki görseller:

• Türkçe web sitelerinin yüzde 6’sında görsel öğe bulunmuyor.

• Türkçe web sitelerinde 188 milyon farklı görsel öğe bulunuyor. Benzer ve kopya görseller hesaba katılırsa bu sayı 268 milyona çıkıyor. Görsellerin farklı sitelere de kopyalandığı da göz önüne alındığında kullanıcıların aslında çok daha fazla sayıda görsel görüntülediği ortaya çıkıyor.

• Tutucu tahminler dikkate alınsa bile Türkçe web sitelerindeki görseller 72 dpi çözünürlükte basılırsa yeryüzünde 1,9 kilometrekarelik bir alan kaplayacaktır. Bütün bu resimler üst üste koyulursa 16 metre boyunda, yani 5 katlı bina yüksekliğinde bir yığın oluşturacaktır.

• Türkçe web sitelerindeki görsel boyutu dağılımına gelince: Görsellerin yüzde 43’ü 150×150 piksel sınırında küçük resimler. Yüzde 54’ü 150×150–800×600 arasında orta boy görseller ve yüzde 3’ü de büyük görseller.

Kaynak : Yandex Türkiye: www.yandex.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.