Turgut Özakman Hayata Veda Etti

Ünlü bürokrat, avukat ve yazar Turgut Özakman 28.09.2013 Cumartesi saat 11.40 itibarıyla hayata gözlerini kapadı. 14 Eylül’den bu yana Güven Hastanesi’nde tedavi gören Özakman’ın ölüm sebebinin koroner arter hastalığı ve kalp yetmezliği olduğu açıklandı.

Evli ve 3 çocuk babası olan Turgut Özakman’ın ölümüyle 4 torunu da dedesiz kaldı. 1 Eylül 1930 Ankara doğumlu olan Özakman’ın kaleme aldığı ‘Şu Çılgın Türkler‘ adlı belgesel/roman haftalar boyunca en çok satan kitaplar listesinin zirvesinde kalmıştı. Yazarın elli yılı aşkın bir süreye dayanan araştırmalarının ürünü olan kitapta Kurtuluş Savaşı dönemi anlatılıyordu.

Büyük kitleler tarafından tanınmasını sağlayan şey ‘Şu Çılgın Türkler‘ adlı anlatısı olsa da Turgut Özakman oyunları, çok sayıda roman ve senaryoları da bulunan çok yönlü bir kişilikti. Türkiye 27 eylül’de Tuncel Kurtiz ve 28 Eylül’de de Turgut Özakman’la iki ünlü ve başarılı ismi birbiri ardına kaybetmiş oluyor.

Verdiği hizmetlerden dolayı Anadolu, Ege ve Ankara Üniversiteleri’nden ‘fahri doktor’ ünvanı almış olan büyük usta bugün öğlen namazından sonra Ankara’da toprağa verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.