Toyota Verso’ya BMW’den Dizel Motor

BMW ve Toyota arasında 2011 yılında yapılan ortaklığın ilk ürünü olarak Toyota Verso’da, BMW’nin 1.6 litrelik dizel motoru kullanılacak.

Verso 1.6 D- 4D’nin üretimine bu ay içinde Toyota’nın Adapazarı’ndaki fabrikasında start verecek. BM’nin dizel motoru 110 beygir güç ve 270Nm tork üretiyor. Euro 5 normlarına uygun olan motor, BMW’nin Avusturya’daki fabrikasında üretiliyor. Toyota Verso 1.6 D-+D ‘nin 119g/km emisyon değerine sahip olduğu ve Avrupa pazarında rekabet edebilmesi için küçük hacimli bir motora ihtiyaç duyduğu belirtiliyor. Toyota motor Europe takımının yeni motor burçları, kavrama ve yeni şanzıman yuvası tasarlamak zorunda kaldıkları söylenenler arasında. Ancak Motor ile Toyota otomobilin arasında ki elektronik ara yüz tasarımında ki uyum konusunda sıkıntı yaşanıldığı belirtiliyor.

Toyota ve BMW arasında imzalanan ortaklık, aynı zamanda, beraber üretilecek bir spor otomobil platformu hakkında da yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.