Televizyon Programlarına Twitter Etkisi

Twitter platformu üzerinden yapılan sosyal reyting ölçümlemeleri dünya çapında önemli bir analystic kaynağı halini almaya başladı. Bu popüler mikro blog sitesinin ülkemizdeki kullanıcı sayısının hızla artması Türkiye’de de benzer bir piyasa oluşmasına yol açtı.

Nielsen tarafından ve detayları The New York Times gazetesinde yayımlanan bir araştırmaya göre atılan tweet’ler TV programlarının izlenme oranını ciddi bir oranda arttırıyor. 221 farklı prime-time programının reytingleri üzerinden yapılan araştırmalarda Twitter ortamında belli bir program hakkında yapılan konuşmaların programın o andaki izlenme oranını yüzde 29 arttırdığı tespit edildi.

Diğer yandan TV programlarının da atılan tweet sayısını etkilemesi söz konusu. Reytingler programla ilgili tweet’lerin sayısında yüzde 48’lik bir artışa yol açıyor. Sonuç itibarıyla Twitter’la TV programları arasındaki birbirinden beslenme durumu gözden kaçacak gibi değil.

TV sektörü ile flörtünü uzun süredir devam ettiren Twitter’ın hashtag’leri özellikle prime time programlarında ekranda yer aldığında izleyici platforma bağlanıp tespit ve yorumlarıyla ilgili tweet’ler atıyor. Bu tweet’ler diğer kullanıcıların merak duygusuyla programı izlemelerine yol açıyor.

Araştırmalar görsel basın/sosyal medya ilişkisinin kesinlikle üstünde durulması gereken bir konu olduğunu gösteriyor. Türkiye’de bu konuda ilk adım Kimola adlı Türk teknoloji şirketi tarafından atıldı. ABD ve Avrupa ülkelerinde yayın yapan TV kanalları, medya ajansları ve yapım şirketlerinin sıklıkla faydalandığı sosyal reyting analiz servisi bundan böyle ülkemiz medyasına da hizmet verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.