Tehlike Çanları İnternet Explorer İçin

Herkesin bilgisayarı ilk kullanmaya başladığında kullandığı tarayıcıdır Explorer.Microsoft yıllarca tekel olduğu için yavaş adımlarla sürüm çıkartarak yoluna devam etti.Yılda 1 hatta 2 yılda bir sürüm çıkaran Microsoft bir süre sonra Mozilla’nın tarayıcısı Firefox tehlikesi yaşadı.Firefox ciddi bir rakip olabilirdi zira tarayıcı Windows işletim sisteminin yanı sıra Mac ve Linux’larda da çalışabiliyordu.Çoklu platform desteği veren firefox kısa sürede sevildi ve açık kaynak kodlu olmasından dolayı kısa sürede de geliştirildi.

Bununla da kalmadı İnternet Explorer’ın rakipleri.Opera da pazar payını arttırıyordu.2008 yılında Google’ın tarayıcısı Chrome ile rekabet kızıştı ve bu tarihten itibaren Microsoft’un tarayıcısı hızla pazar payı kaybetti.

Günümüzde İnternet Explorer 9 ile biraz pazar payını toplamaya çalışsa da sadece Vista ve Windows 7 platformlarında çalışan Explorer 9  pazar payında beklenen artışı sağlayamadı.Her araştırmada hızla düşen pazar payını bir türlü arttıramayan Explorer tarihinin en düşük kullanım yüzdesine ulaştı.Son araştırmaya göre %54.4 kullanım oranına sahip Explorer Microsoft’u kara kara düşündürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.