Tavsiye Ettiğimiz Televizyon Programları | Ayna

İnsanın sürekli izlediğinde sıkılmayacağı programlardan birisidir sanırım. Dünya’da gitmedikleri yer kalmış mıdır, onu da bilemiyorum.

Program hakkında biraz bilgi verecek olursak 1995’yen beri yayın yaparak Türkiye’nin en uzun soluklu belgesel programı. Afganistan’dan Brezilya’ya, Grönland’dan Madagaskar’a, Meksika’dan Papua Yeni Gine’ye tam 110 ülke tanıttı. Hazırladıkları 368 bölüm de öyle azımsanacak bir sayı değil…

Web sitelerinden aldığımız bilgilere göre Amaçlarının “Globalleşen dünyadan insanımızı haberdar etmek, bilgilendirmek ve yerini belirlemesine yardımcı olmak, ülkemizin diğer ülke insanları ile ilişkilerini güçlendirmeye katkıda bulunmak.” olduğu yazıyor. Bence bunlardan daha da fazlasını yapıyorlar.

Elbetteki programın ilkleri de var. Bunlara da şöyle bir göz gezdirecek olur isek;

– -60, -70 derece sıcaklığı yaşandığı Yakutistan’a giden ilk Türk televizyon ekibi.

– İnsanlar Kenya’daki Osmanlı Kalesini, Moldova’daki Serhat Kalesi Bender’i Türk seyircileri ilk Ayna Programı aracılığıyla gördüler.

– Dünyanın en derin madeni olan Güney Afrika’daki Savuka Altın Madeni’ne inen Türk televizyon tarihinde ilk olmuşlardır. 3777 metre derinliğe saniyede 7 metre inen asansöre binmek çok ta kolay olmamıştır herhalde.

– Atom bombasının atıldığı yer Hiroşima’ya gittiği sırada yine Japon donanması tarafından kabul edilen ve Donanma komutanlarının daveti ile gemiye alınan ilk Türk televizyon ekibi oldu Ayna Programı.

– Hiçbir beyazın giremediği 4 milyon zencinin yaşadığı “Soweto” ya girdi, Güney Afrika’da onların yaşamlarını yansıttı.

Yazmakla bitiremediğimiz daha bir çok özellik…

Saim Orhan’ın sunduğu Ayna, birçok ülkeden de izlenmekte.  Takip etmeniz önerisiyle…

http://www.youtube.com/watch?v=pYz0RYpYKK8

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.