Tavada Sebzeli Piliç Sote Tarifi…

Gerekli Malzemeler

3 piliç göğsü ( deri ve kemikleri ayıklanıp, 7.5 cm boyunda 1 cm. eninde kesilmiş, yaklaşık 350 gr.) 1/2 tatlı kaşığı tuz, 3/4 tatlı kaşığı karabibiber (taze çekilmiş), 3 tatlı kaşığı çiçekyağı, 5 iri diş sarmısak ( Kabukları soyulup, bütün kalacak biçimde hafifçe ezilmiş), 250 gram havuç (kazınıp, verevine ince doğranmış), 1 küçük kırmızı soğan (iri parçalar halinde doğranmış), 2 çorba kaşığı ceviz içi, 3 taze sopan (ayıklanıp, verevine doğranmış), 12.5 cl (/2 su bardağı tuzsuz tavuk suyu, 2 çorba kaşığı mısır nişastası, 1/4 tatlı kaşığı susam yağı isteğe bağlı.

Yapılışı

Bir salata kasesinde 1 /4 kaşığı tuz ve 1/2 tatlı kaşığı biberi karıştırılıp, piliç şeritlerini ekleyerek yeniden iyice karıştırılır.

Kalın dipli bir tava harlı ateşe oturtulup kızdırılır. Tava kızınca çiçekyağının 2 çorba kaşığını koyup, tavayı sağasola eğerek, her yanı yağlanır.

Sarmısakları koyup, sürekli karıştırarak 30 saniye kızarttıktan sonra, piliç şeritleri koyulur ve iyice beyazlaşıncaya kadar (yaklaşık 3 dakika) sote edilir. Delikli kaşıkla sarmısaklar tavada alınır. Tavayı ateşten alıp, delikli kaşıkla piliç şeritleri bir tabağa çıkarılır. Tavada kalan yağa 1 çorba kaşığı daha çiçek yağı ekleyip, brokoliler ve tavukları koyarak, kalan tuz ve kalan karabiber serpilir. Sonra, tümü yağa iyice bulanıncaya kadar (12 dakika) karıştırılır. Kalan çiçek yağını ekleyip, kırmızı soğanlar, ceviz içleri ve taze soğanların 2-3’ünü katılıp, 23 dakika sürekli karıştırılıp, pişirilir.

Piliç şeritleri yeniden tavaya koyulup, sebzelerle iyice karıştırılır. Bir tahta kaşıkla karışımı tavanın bir kenarına toplayıp, açılan boşluğa tavuk suyu boşaltılır. Mısır nişastalı karışımı ekleyip, sosu biraz koyulaşıncaya kadar pişirilir. Tavanın kenarındaki sebzeler ve piliç şeritlerini kaşıkla sosa karıştırıp, 3 dakika daha, sürekli karıştırılır. Susam yağı (isteğe bağlı) ekleyip yeniden karıştırılır. Tavayı ateşten alıp, sebzeli piliç sote bir servis tabağına aktarılır. Kalan taze soğanları serpiştirilip, servis yapılır.

Afiyet Olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.