Tavada Sebzeli Piliç Sote Nasıl Yapılır?

Gerekli Malzemeler

3 piliç göğsü (deri ve kemikleri ayıklanıp, 7.5 cm boyunda 1 cm. eninde kesilmiş, yaklaşık 350 gr.), 1/2 tatlı kaşığı tuz, 3/4 tatlı kaşığı karabiber (taze çekilmiş), 3 tatlı kaşığı çiçek yağı, 5 iri diş sarmısak ( Kabukları soyulup, bütün kalacak biçimde hafifçe ezilmiş), 250 gram havuç (kazınıp, verevine ince doğranmış), 1 küçük kırmızı soğan (iri parçalar halinde doğranmış), 2 çorba kaşığı ceviz içi, 3 taze soğan (ayıklanıp, verevine doğranmış), 12.5 cl ( 1/2 su bardağı tuzsuz tavuk suyu, 2 çorba kaşığı mısır nişastası, 1/4 tatlı kaşığı susam yağı isteğe bağlı.

Yapılışı

Bir slata kasesinde 1/4 tatlı kaşığı tuz ve 1/2 tatlı kaşığı biberi karıştırıp, piliç şeritlerini ekleyerek yeniden iyice karıştırılır.

Kalın dipli bir tava harlı ateşte oturtulup kızdırılır. Tava kızınca çiçekyağının 2 çorba kaşığını koyup, tavayı sağasola eğerek, her yanı yağlanır.

Sarmısakları koyup, sürekli karıştırarak 30 saniye kızarttıktan sonra, piliç şeritleri koyulur ve iyice beyazlaşıncaya kadar (yaklaşık 3 dakika) sote edilir.,Delikli kaşıkla sarmısaklar tavadan alınır. Tavayı ateşten alıp, delikli kaşıkla piliç şeritleri bir tabağa çıkarılır. Tavada kalan yağa 1 çorba kaşığı daha çiçekyağı ekleyip, brokoliler ve tavukları koyarak, kalan tuz ve karabiber serpilir. Sonra, tümü yağa iyice bulanıncaya kadar (12 dakika) karıştırılır. Kalan çiçekyağını ekleyip, kırmızı soğanlar, ceviz içleri ve taze soğanların 2-3’ünü katılıp, 23 dakika sürekli karıştırılıp, pişirilir.

Piliç şeritleri yeniden tavaya koyulup, sebzelerle iyice karıştırılır. Bir tahta kaşıkla karışımı tavanın bir kenarında toplayıp, açılan boşluğa tavuk suyu boşaltılır. Mısır nişastalı karışımı karıştırarak ekleyip, sosu biraz koyulaşıncaya kadar pişirilir. Tavanın kenarındaki sebzeler ve piliç şeritlerini kaşıkla sosa karıştırıp, 3 dakika daha, sürekli karıştırılır. Susam yağı (isteğe bağlı) ekleyip yeniden karıştırılır. Tavayı ateşten alıp, sebzeli piliç sote bir servis tabağına aktarılır. Kalan taze soğanları serpiştirilip, servis yapılır.

Afiyet Olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.