Sürgün İnek (Eleştiri)

Sürgün İnek, eğlenceli, yerli yerinde ve bazı yerlerde kahkaha seviyesinde güldüren iyi bir film olmuş.

Öncelikle söylemek isterim ki filmin müziklerini Cahit Berkay’ın yapması filmin en beğendiğim tarafıydı. Enstrümantal müzik dinlemeyi çok sevdiğim için bu konuda en sevdiğim isimlerden biridir Cahit Berkay.

Film, çocuk sahibi olamayan bir ailenin kendi çocukları gibi sevdikleri Sarıkız’ın okul bahçesindeki Atatürk büstünü kırmasıyla tam anlamıyla başlamış oluyor. Büst yeniden yapılıyor fakat Sarıkız köyden gönderiliyor. İneğin geri döndürülmesi için birçok olay yaşanıyor.

Film gerçek bir hikayeden uyarlamadır!

Film, 28 Şubat olayını senaryoya katarak anlatmaya çalışmış. Ama sadece çalışılmış. Gerçeği yansıtan tarafı pek yok. Basit bir komedi filmi olarak vizyona girseydi eğer o zaman işler değişirdi tabi. Ama 28 Şubat olayını senaryoya dahil ediyorsanız eğer, o zaman gerçekliğe dayalı bir senaryo olmalıydı.

Filmin iyi tarafları ise;

Esprilerin bel atı olmadan, küfür içermeden yapılması filmin en güzel taraflarından biri. Bir güzel tarafı daiyi oyuncuların yer alması tabi. Hasan Kaçan, Şebnem Sönmez, Fırat Tanış, Cezmi Baskın, Burak Satıbol, Tarık Pabuççuoğlu, Mine Teber, Uğur Kıvılcım, Bedia Ener, Eşref Kolçak, Yılmaz Gruda, Köksal Engür gibi…

Büyük beklentiler içine girmeden, iyi oyunculuklar izlemek ve biraz olsun gülmek, en önemlisi tebessüm etmek sizin için yeterliyse filmi izlemenizi tavsiye ederim.

İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.