Sultan Kösen 2.5 Metreyi Geçti!

Birçok televizyon programında, etkinlikte görmüşsünüzdür. Dünyanın en uzun adamı. Bir Türk. Mardinli Sultan Kösen.

Kösen, 2010 yılında “Dünyanın En Uzun Boyu, El ve Ayakları” ile Guinness Rekorlar Kitabına girdi. Dünyada pek nadir görünen beyin hastalığı sebebiyle süreki uzayan Sultan, 2.47 boyunu uzatarak 2.51’e ulaştı.

Hayatını nasıl bir ev, yatak, eşya ile geçirdiğini merak ediyorum. Şu an tavana bakıp düşünsenize. Elini kaldırdığında tavanı rahatça elleye bilen bir insan var karşınızda. Tanışmak isterdim açıkçası. 🙂

Amerika’da gördüğü tedavi ile boyunun uzaması yavaşlayan Kösen, tedaviye devam etmemesi halinde boyunun 5 metreye çıkabileceğini söyledi ve şunları ekledi;

“2010’da 2 mtre 47 santimle Guinness Rekorlar Kitabı’na üç ayrı dalda girmiştim. Geçen yıldan bu yana yeni ölçümlere göre boyum biraz daha artmış. Yeni ölçümlere göre boyum 2 metre 51 santim oldu. Bu da yeni bir dünya rekoru. Kırılması zor farklı bir rekoru daha Türkiye’ye getiriyorum. Dünyanın en uzun insanı olarak 2012’de de Guiness Rekorlar Kitabı’nda birinci olarak yer alıyorum. Mardin ve ülkemizi en güzel şekilde Avrupa’da ve dünyada temsil ediyorum bundan dolayı da çok mutluyum. Dünyada en uzun boyun yanında en uzun elleri ve en uzun ayağı rekoru da bende. Üç rekoru birden taşıyorum.”

Sultan Kösen’in 2,5 milyon kişi tarafından izlenen Guinness Tanıtım Klibi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.