Stres, Mideye Zarar Veriyor!

Mide asitleri yemek borusuna zarar verdiklerinde, bu strese ve yediklerimize bağlı olabilir. mide yanmasına maruz kalmamak için doktorunuzun ve sizin yapabilecekleriniz var.

Günlük koşuşturmalar, toplantılar, telefon trafiği ve randevular arasında çoğu zaman doğru düzgün ve sakin bir şekilde yemek yiyemiyoruz. Alelacele yenen bir sandviç veya kısıtlı zaman içerisinde mideye indirilen yemeğe bir de stres eklenince, şikayetler başlıyor. Günümüzde mide yanması gençler arasında bile çok sık telaffuz edilen bir hastalıktır.

Mide Yanması Nedir?

Her yemek yediğimizde midemiz bunları sindirmek için güçlü bir asit salgısı üretir. Midenin iç zarı bu asidin kendine zarar vermesini önler. Bununla birlikte tüm yiyecek ve içecekleri gırtlaktan mideye kadar ‘nakleden’ ve yaklaşık 25 cm uzunluğunda olan yemek borusunda böle bir ‘kendini koruma’ sistemi mevcut değildir. Yeme alışkanlığının dışında gelişen faktörlere bağlı olarak mide içerisindeki asit, bazen yemek borusuna ulaşır ve mide yanması meydana gelir. Bu asitli sıvı zaman zaman ağzımıza kadar da ulaşabiliyor.

Yanmayı Tetikleyen Başlıca Faktörler:

  • Genetik miras (ailede mide yanması şikayeti olan fertlerin bulunması).
  • Aşırı ve yağlı yemekler.
  • Mide girişindeki kasın (mide asidinin yemek borusuna geçmesini önler) özellikle alkol tüketimine bağlı olarak yetersiz çalışması.
  • Acele yenen yemekler.
  • Aşırı kahve, çay ve alkol tüketimi.
  • Sigara ve stres.

Tüm bunlar mide asidi ataklarını tetikler ve mide yanması şikayetleri başlar. Rahatsızlık özellikle yemeklerden hemen sonra veya gece göğüs kemiği altında hissedilen ağrılara neden olabilir. Hatta bu ağrılar başka rahatsızlıklarla (örneğin kalp) da karıştırılabiliyor.

Yapılması Gerekenler

Sık sık mide yanmasından şikayet edenler mutlaka uzman bir doktora görünmeli. Tedavi edilmediği takdirde zaman zaman önemsizmiş gibi algılanan bu rahatsızlık, mide ve yemek borusunda ciddi hastalıklarla sonuçlanabiliyor. Hafif vakalarda mide asidini azaltan ilaçlar verilirken, ağır durumlarda daha uzun süreli ve farklı tedaviler uygulanabiliyor.

Alınabilecek Önlemler

Doktor tedavisinin dışında kişinin de bu konuda yapabilecekleri şöyle:

4-5 Ufak öğün yiyin: Midenizi 2 veya 3 ağır yemek öğünü ile yormak yerine sık sık ve azar azar beslenmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. En önemlisi ise; yatmadan 3 saat önce asla yemek yememek.

İçecek olarak su tercih edin: Susuzluğunuzu asitli içeceklerle gidermek yerine su içmeyi deneyin.

Alkol ve kahveden kaçının: Bunlar mide asidini artırır.

Sigara içmeyin: Sigaradaki nikotin mide girişindeki kası olumsuz etkiler ve zayıflatır.

Stresten kaçının ve kilonuza dikkat edin: Aşırı kilo ve yorgunluk midenin işini zorlaştırır.

Çok dar kıyafetler giymeyin: Bunlar mideye baskı yaparak mide asidinin yemek borusuna kaçmasını kolaylaştırır.

Yüksek yastık kullanmayın: Böylece uyku sırasında mide asidi yükselmez.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.