Sporun Çocuklara Yararları

Bir şeyin faydalarından söz edilirken ‘faydaları sayılmayacak kadar çoktur’ veya ‘saymakla bitmez’ denir ya; spor yapmak bu sözü gerçekten ve tam anlamıyla hak eden etkinlikler arasındadır. Herkesin yaşına ve sağlık durumuna göre yapabileceği sporlar vardır, tabii ki çocukların da. Sporun çocuklara faydaları birçok yönden söz konusudur; bedensel sağlık, fiziksel gelişim, kişilik gelişimi ve ruh sağlığı. Spor çocuklara her şeyden önce bir şeyle uğraşma, bir amaca yönelik hareket etme ve bir gruba dahil olup ortak hedefe doğru çaba sarf etme duygusu verir. Kız çocuklarında daha belirgin olmak üzere sporla uğraşan çocukların fiziksel yapılarına daha pozitif bakan, özgüveni daha yüksek çocuklar olması da sporun çocuklara yararları arasında sayılması gereken önemli bir noktadır.

Çocuk bedeni büyümenin hızlı olduğu dönemlerde çok değişkendir ve genç yaşlardaki bazı fiziksel bozuklukların önlenmesi veya geciktirilmesinde sporun ciddi oranda katkısı vardır. Spor yapan çocuklar alkol ve uyuşturucu kullanmanın fiziksel performansı olumsuz etkileyeceğinin bilincindedirler ve bunları kullanmaya daha az yatkındırlar. Çocuklar için de sorun olabilen stres ve depresyon ile baş etmek açısından diğerlerinden daha güçlüdür. Küçük yaşta sporcu disiplini edinmek, bir hedef belirleyip o hedef doğrultusunda çalışmayı öğrenmek sporcu çocukların amaca ulaşmak için nasıl çalışmak gerektiği konusunda fikir edinmesini sağlar. Sporun çocuklara yararları arasında önemli olan bir tanesi de hayatta kazanmanın da, kaybetmenin de mümkün olduğunu gören bu çocukların hayal kırıklığına karşı daha güçlü bir duruş kazanmalarıdır.

Lise çağlarında sporla uğraşan çocukların akademik hayatta daha başarılı oldukları tespit edilmiştir. Spor sayesinde çocuklarda ekip çalışması bilinci ve liderlik özelliklerinin gelişmesinin yanında, reflekslerin gelişmesine bağlı olarak matematik zeka ve stratejik düşünme yetenekleri de üst seviyeye çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.