Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Düzenli spor yapmak size çok şey kazandırır ama bu işi kurallarına uyarak yaptığınız takdirde. Öncelikle dikkat etmeniz gereken şey spora başlamanıza 1.5-2 saat kaldığında yemek yemeyi kesmektir. Çünkü spor veya egzersiz yaparken midenizin dolu olmaması gerekir. Spor kıyafetlerinizi ve ayakkabılarınızı doğru seçmeye de özen göstermelisiniz.

Kadınların spor yaparken makyajsız olmaları gerekir. Çünkü spor sırasında vücut ısısı artacak ve terleme olacaktır, yüzdeki makyaj terle birleştiğinde cilde zarar verebilir.

Spor sırasında müzik dinlemek sadece endorfin salgılamanızı sağlayıp motivasyonunuzu arttırmakla kalmaz. Bazı araştırmalar sonucunda spor esnasında müzik dinlemenin kalp faaliyetleri üzerinde olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir.

Spor yapma alışkanlığı olan birçok kişi sıcak ve nemli yaz aylarında, daha çok kilo verme amacına yönelik olarak aniden spor yapmaya başlama kararı alır. Bu tutum her zaman ciddi sorunlara sebep olmamakla beraber bazı hallerde kalp krizi olayına bile yol açabilir. Yılın bu döneminde özellikle ağır spor yapmaktan kaçınmak gerekir. Spora birdenbire başlayan kişiler buna özellikle dikkat etmelidir.

Spora başlamadan önce ısınma hareketleri yapmanın yaşamsal önemi olduğunu unutmamalısınız. Bir süre koşu bandında yürüyüp sonra da birkaç aktif esneme hareketi yapmak sizi sakatlık riskinden koruyacaktır.

Spor yaparken sizin için belirlenen antrenman programına sadık kalmalısınız. Programınızı çeşitlendirmek ve grupla çalışmak motivasyonunuzu arttıracaktır. Set aralarında verdiğiniz molanın 2 dakikayı geçmemesine de dikkat etmelisiniz.

Dehidrasyon yani su kaybı sorunu yaşamamak için egzersiz yaparken mutlaka su içmelisiniz.

Haftanın her günü spor salonuna gitmenin veya kaslarınız tükenene kadar çalışmanın faydasından çok zararını görürsünüz. Düzenli olarak haftada 3 gün idealdir. 5 günü geçmeniz tavsiye edilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.