Sosyal Medyada Kişisel Verilerin Güvenliğini Sağlamak İçin Yapılacaklar

Sosyal Medyada Kişisel Verilerin Güvenliğini Sağlamak

Sosyal medyada kişisel verilerin güvenliğini sağlamak için bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Sosyal medya kullanımı her geçen gün katlanarak artıyor, durum böyle olunca da bazı önlemleri almak görevimiz haline geldi. Geçen yıllara oranla çevrim içi gizliliğin önemi daha çok artmış ve endişe duyulur bir hal almıştır. Sosyal medyada kişisel verilerin güvenliğini sağlamak için aşağıdaki seçeneklere dikkat etmek sizin yararınıza olacaktır.

Sosyal medya kullanımı birkaç yıl öncesine oranla daha fazla ve bununla birlikte sosyal medyaya erişim sağlamak için bazı araçlara ihtiyaç duyuyoruz. Bu araçlara karşı bilinçlenmek ve gerekli kontrolleri yapmak gerekir.

Sosyal Medyada Kişisel Verilerin Güvenliğini Sağlamak

Uygulamaların Hepsine Erişim Hakkı Tanımayın

Kullanmakta olduğunuz akıllı cihazınıza herhangi bir uygulama yüklemeye çalıştığınızda ve bu uygulamalar yüklendikten sonra sizden çeşitli erişim izinleri istediğini biliyoruz. Bu erişimler genellikle; mikrofon ve kameraya erişim sağlamak veya fotoğraflarınıza erişim sağlamak şeklinde karşımıza çıkar. Daha önce kullanmadığını ve bilmediğiniz bu tür uygulamalara kesinlikle erişim izni vermeyin.

Sosyal Medyada Kişisel Verilerin Güvenliğini Sağlamak İçin Bunlara Dikkat

Sosyal Medyada Kişisel Verilerin Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Başkalarının Cihazı İle Hesabınıza Bağlanmayın

Başkasına ait olan bir cihazdan sosyal medya hesaplarınıza bağlanmak en tehlikeli işlerden biridir. Size ait olmayan cihazları kullanırken çok dikkatli olmak gerekir ve mümkünse bu cihazlardan sosyal medya hesaplarınıza giriş yapmayın. Farklı cihaz üzerinden erişim sağlamanız durumunda kişisel verileriniz yeniden biçimlenebilir ve ilgili cihazın çerezlerine eklenmiş olur.

Paylaşmadan Önce İyi Düşünün

Sosyal medya hesabınız üzerinden paylaşacağınız herhangi bir içerik kesinlikle güvende değildir. Siz ilgili içeriği o an silmiş olsanız bile ebediyen internette kalacağı aklınızın bir köşesinde bulunsun. Bu yüzden bir paylaşım yaparken çok iyi düşünün ve öyle karar verin.

Sosyal medyada kişisel verilerinizin güvenliğini sağlamak için yukarıdaki adımlara çok dikkat etmek gerekir. Ne kadar dikkatli olursanız, o kadar kendinizi korumuş olursunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.