Sosyal Medya Platformlarına İkinci Ceza Geldi!

Türkiye Sosyal Medya Platformlarına İkinci Cezayı Kesti

Sosyal Medya Platformlarına İkinci Ceza Geldi! Sosyal medya platformlarına kesilen cezaların ardı arkası gelmiyor. Türkiye sosyal medya devlerine yine ceza kesti ve kesmeye de devam edecek gibi duruyor. 1 Ekim tarihinde yürürlüğe giren “Sosyal Medya Yasası” olarak karşımıza çıkan 7253 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” doğrultusunda yurt dışı sosyal platformların günlük erişimi 1 milyonu geçmesi durumunda, Türkiye’ye temsilci atama kuralı getirilmişti.

Bu kurala uymayanlara ceza kesileceğini açıkça beyan ederken, temsilci atama kuralına uyulması konusunda uyarılmıştı. Yaklaşık 1 ay önce cezaya mahkum bırakılan sosyal medya platformlarına ikinci cezalar geldi.

Türkiye Sosyal Medya Platformlarına İkinci Cezayı Kesti

Sosyal Medya Platformlarına İkinci Ceza

Sosyal Medya Devlerine Kesilen İkinci Ceza; Tam 30 Milyon Lira!

Temsilci atama kuralına uyulması konusunda bildiride bulunulmuş ancak bu uyarıya uymayan sosyal medya platformlarına yaklaşık 30 gün önce 10 milyon liralık ceza kesilmişti. Hükümlüklerini yerine getirmedikleri için ikinci bir ceza daha geldi! Aralık ayı içerisinde 30 milyon lira idari para cezası kesildi. Cezai işlem uygulanan platformlar; Instagram, Facebook, Twitter, YouTube, Periscope, TikTok, LinkedIn ve Pinterest olarak belirlendi.

30 milyon liralık idari para cezasının kesilmesiyle birlikte 30 günlük süre başlamış oluyor. Belirtilen bu süre içerisinde yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Hükümlülüklerini 30 gün içerisinde yerine getirmeyen bu platformlara reklam yasağı uygulanacak. Uygulanan reklam yasağı ile birlikte; 3 aylık bir süreç başlamış olacak ve bu süre zarfında yükümlülüklerini yerine getirmemeleri durumunda ise; BTK Başkanı tarafından bu platformlara bant genişliği kısıtlama cezası uygulanacak.

İnternet trafiği bant genişliğinin %50 daraltılma işlemler başlatılması için sulh ceza hakimliğine başvuru yapılabilecektir. Önümüzdeki aylarda son durumun ne olacağı henüz bilinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.