Sosyal Medya Platformlarına Büyük Ceza

Sosyal Medya Platformlarına Büyük Ceza

Sosyal medya platformlarına kesilen ceza ile gündeme gelen Türkiye, bu yaptırımların devam edeceğini bildirdi. Türkiye’de faaliyet gösteren ve bu faaliyetlere ek olarak; günlük erişimi 1 milyonun üzerinde olan platformlara; 7253 sayılı kanunda yapılan değişikliklerle göre temsilci olma zorunluluğu getirilmişti. Ancak, bu uyarı hiçbir şekilde dikkate alınmadı.

Çeşitli cezaları görmeye alışık olduğumuz bu günlerde, sosyal medya platformlarına kesilen ceza gündemin en çok konuşulan konusu oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan tarafından “Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, TikTok ve Periscope başta olmak üzere birçok sosyal mecralara 10 milyon TL ceza kesildiğini belirtildi.

Sosyal Medya Platformlarına 10 Milyon Liralık Büyük Ceza

Sosyal Medya Platformlarına 10 Milyon Liralık Büyük Ceza

Sosyal Mecralara 10 Milyon Lira Ceza

Her bir sosyal medya hesaplarına kesilen 10’ar milyon liranın ardından ise;

  • Sorumluluklarını yerine getirmeyen platformlar için 10 milyon TL para cezası uygulanacak. Uygulanan bu cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde yükümlülüğün yerine getirilmesi gerekir. Aksi halde ise; bu defa 30 milyon TL idari para cezası uygulanır.
  • İkinci kez verilecek olan bu 30 milyon TL’lik cezasının tebliğinden itibaren yine aynı şekilde 30 gün içerisinde yerine getirilmesi gerekir. Getirilmemesi durumunda Türkiye’de gerçek ve tüzel kişilerin ilgili sosyal ağlar üzerinde reklam vermesi engellenecektir.
  • Reklam yasaklama kararının verilmesiyle ve üzerinden 90 günlük sürenin geçmesi durumunda, yükümlülük yerine getirilmezse; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı, internet bant genişliğinin %50 daraltılması kararıyla, sulh ceza hâkimliğine başvuracak.
  • Yüzde 50’lik hâkim kararının işleme alınmasından itibaren 1 ay içerisinde yükümlülüğün yerine getirilmemesi sonucunda ise; ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin % 90 oranına kadar daraltılmasına ilişkin sulh ceza hâkimliğine başvuruda bulunulabilecek.
  • Türkiye’de faaliyet gösteren sosyal mecraların bu yaptırımlardan sonra temsilciliği kabul etmesi durumunda ise; sosyal sağlayıcılardan; kesilen idari para cezaların 4’de biri tahsil edilecek. Yapılan bu işlem ile birlikte, internet trafiği bant genişliği normale dönecek ve reklam yasağı kaldırılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.