Sokakta Yaşayan İnsanları Gördüğünüzde 444 25 66 – AKOM’a Haber Verin!

Dün bir arkadaşımın facebook durum güncellemesinde fark ettim. Oldukça hoşuma da gitmişti uygulama.

Uygulamanın farkında olunca önce araştırdım. Sonra bir süre camdan dışarı baktım. Öylesine yağmur yağıyor ve öylesine soğuktu ki. Hem de Adana gibi bir şehirde yaşadığım halde. Bir şeyler yapmak istedim ve uygulamayı sizlere anlatmayı düşündüm.

Sadece İstanbul’da geçerli olan bu uygulamaya göre sokakta bir insan gördünüz ve sığınacak yeri olmadığı kanısına vardınız. Bu durumda hemen AKOM yani Afet Koordinasyon Merkezi’ne haber verin.

Peki onlar ne yapacak sokakta kalan insanlara? AKOM resmi sitesinde yer alan bilgiler aynen şöyle;

Sokakta kalan vatandaşlara AKOM tarafından barınma imkânı sağlanıyor mu?

Sokakta kalan vatandaşlar, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden gelen hava sıcaklığı verilerine göre kış aylarında soğuğa ve donma riskine karşı İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından koruma altına alınmaktadır. Sokaklarda yaşayan vatandaşlar; ambulans, zabıta ve polis ekipleri tarafından bulundukları yerlerden alınarak, onlar için hazırlanmış olan uygun yerlere (spor tesisleri vb.) yerleştirilmektedir. Her vatandaş, önce sağlık kontrolünden geçirilmekte, banyoları yaptırılmakta, tıraş edilerek her biriyle tek tek ilgilenilmektedir.

Uygulamanın sadece İstanbul’da olması üzücü. Tüm illere bu tür uygulamanın yayılması temenni ediyor, bir başka yazıda görüşmek üzere diyoruz.

 

2 Yorum

  1. esert Cevapla

    arkadaş bu da sanki birşey adamlar hava kötü ise barındırıyorlar sonra yallah sokağa, ben böyle saçmalık görmedim al bir ev ver koca devletsin olmadı milletten topla sadakayı içim parçalanıyor da cesaret edip yardım edemiyorum o insanlara

  2. yavuz Cevapla

    sayin yetkili bende halen sokaklarda kaliyorum napacam bilemiyorum nolursunus banada yardimci olun ben daha yeni cezaevinden ciktim napacami bilemiyorum
    allah rizasi icin yardimci olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.