Soğuk Havalara Karşı Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Sağlık 21 Kasım 2015 - 22:36 69710 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Soğuk Havalara Karşı Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Gün geçtikçe soğuyan havalar, şüphesiz bizlere kış aylarının adım adım yaklaştığını göstermekte. Yazdan kalma sıcak ve rahat ayların aksine, değişen hava koşulları kış aylarında vücudumuzu bir anda savunmasız bırakmakta. Yaşanan hava değişimi vücutta stres, uykusuzluk ve dengesizliklere neden olmaktadır. Bu kadar kötü durumdan sonra vücudumuzda oluşan bu değişimler bağışıklık sistemimizi direkt olarak etkileyerek bizleri savunmasız bırakmakta.

Kış aylarında salgın hastalıklara karşı sağlam bir bağışıklık sistemi istiyorsanız kesinlikle stresten uzak durmanız gerekiyor. Stresten uzak durmak için, kesinlikle yeterince uyumaya gayret göstermelisiniz. Düzenli ve kaliteli bir uyku aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de güçlendirecektir.

Yapılan araştırmalara göre haftanın üç günü şehrin havasından uzak alanlarda yapılan düzenli yürüyüşler, bağışıklık sistemini güçlendirmede kişiye yardımcı olmakta. Yapacağınız bu yürüyüşe ek olarak kesinlikle birkaç dakikanızı egzersize ayırmayı da ihmal etmemelisiniz.

Kurabiye Fincan

Birçoğumuzun korkulu rüyası grip kış aylarında çoğumuzu etkisi altına almaktadır. Yapılan yanlışlardan en dikkat çekeni evde önceden kalma ilaçların bilinçsizce tüketilmesidir. Hastalık evresinde kesinlikle uzman hekimlere danışarak ilaç tedavisi almanız, vücut sağlığınız için oldukça önem arz etmektedir. Size hastalanmadan önce tavsiyemiz kesinlikle antioksidan içeren besinler tüketmeniz olacaktır. Önemli bir uyarımızda sigara ve alkolden uzak durmalısınız. Soğan, sarımsak, brokoli, domates ve turunçgiller antioksidan bakımından oldukça zengindir bunları tüketmeniz bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.


Sinan
sinanguzel01@hotmail.com

Özel sektör çalışanı, internet sever, Ç.Ü. mezunu. Biraz futbol, biraz web, biraz teknoloji derken her şeyden bir şey...

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Maç Sonuçlarına Anında Ulaşın

Türkiye, futbolun deyim yerindeyse 7'den 77'ye ilgiyle takip ediliği bir ülke; fakat, son yıllarda sayıları...

Psikolojik Ağrı Hakkında Her Şey (Nedir? Nerelerde Olur? Nasıl Geçer?)

Herhangi bir fizyolojik sebep olmadan, bedenin farklı yerlerinde sürekli bir ağrı ya da acı hissedilmesine ...

Hamilelikte Doğru Bilinen Yanlışlar

Kadınlara verilen en kutsal görev hamileliktir elbet. Hayatlarını baştan aşağı değiştiren bu mucizevi olay ...

UEFA Tüm Zamanların En İyi Takımlarını Açıkladı! İşte Türk Takımları

UEFA, 2017 yılı biterken Şampiyonlar Ligi ve Şampiyon Kulüpler Kupası tak...

BU MAKALEYE YORUM YAP