Soğuk Havalara Karşı Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Sağlık 21 Kasım 2015 - 22:36 69273 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Soğuk Havalara Karşı Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Gün geçtikçe soğuyan havalar, şüphesiz bizlere kış aylarının adım adım yaklaştığını göstermekte. Yazdan kalma sıcak ve rahat ayların aksine, değişen hava koşulları kış aylarında vücudumuzu bir anda savunmasız bırakmakta. Yaşanan hava değişimi vücutta stres, uykusuzluk ve dengesizliklere neden olmaktadır. Bu kadar kötü durumdan sonra vücudumuzda oluşan bu değişimler bağışıklık sistemimizi direkt olarak etkileyerek bizleri savunmasız bırakmakta.

Kış aylarında salgın hastalıklara karşı sağlam bir bağışıklık sistemi istiyorsanız kesinlikle stresten uzak durmanız gerekiyor. Stresten uzak durmak için, kesinlikle yeterince uyumaya gayret göstermelisiniz. Düzenli ve kaliteli bir uyku aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de güçlendirecektir.

Yapılan araştırmalara göre haftanın üç günü şehrin havasından uzak alanlarda yapılan düzenli yürüyüşler, bağışıklık sistemini güçlendirmede kişiye yardımcı olmakta. Yapacağınız bu yürüyüşe ek olarak kesinlikle birkaç dakikanızı egzersize ayırmayı da ihmal etmemelisiniz.

Birçoğumuzun korkulu rüyası grip kış aylarında çoğumuzu etkisi altına almaktadır. Yapılan yanlışlardan en dikkat çekeni evde önceden kalma ilaçların bilinçsizce tüketilmesidir. Hastalık evresinde kesinlikle uzman hekimlere danışarak ilaç tedavisi almanız, vücut sağlığınız için oldukça önem arz etmektedir. Size hastalanmadan önce tavsiyemiz kesinlikle antioksidan içeren besinler tüketmeniz olacaktır. Önemli bir uyarımızda sigara ve alkolden uzak durmalısınız. Soğan, sarımsak, brokoli, domates ve turunçgiller antioksidan bakımından oldukça zengindir bunları tüketmeniz bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.Sinan
sinanguzel01@hotmail.com

Özel sektör çalışanı, internet sever, Ç.Ü. mezunu. Biraz futbol, biraz web, biraz teknoloji derken her şeyden bir şey...

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gastroenteroloji Bilim Dalı Nedir?

Gastroenteroloji nedir? Yemek borusunda...

Kuru Temizleme

Kuru temizleme, yapılan işlem sırasında kullanılan maddelerin içeriğinde hiç su bulunmaması sebebiyle bu ad...

Bazalar Derler Toplar

Günümüzde evlerimizde kullandığımız eşya ve mobilyalarda birçok özelliği bir arada arıyoruz. Artık mobilyal...

Varise Karşı Önleminizi Alın

İnsanlar üzerinde genelde 35 yaş ve sonrasında görülen varisin görülme sıklığı genelde %10 civarındadır. Ge...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP