Şoförsüz Araba Nevada’da Trafiğe Çıktı !

Teknoloji gelişiyor ve zaman değişiyor bu dilimlerin içerisinde birçok  yenilikler, fikirler, tasarılar düşünülüyor ve hayata geçirilmek için uğraşılıyor. İnsanlık yine yerinde durmadı  ilerleyen zamanlarda dünyamızda ve çevremizde ne gibi değişiklerin olacaklarının sinyallerini şimdiden vermeye başladı.

Bunlardan bir taneside şoförsüz yolda ilerleyen bir araç.Bundan böyle ABD’nin Nevada eyaletinde şoförsüz arabalar sıradan bir görüntü haline gelecek. Nevada eyaleti şoförsüz arabaların trafiğe çıkışına izin verdi.
Trafiğe çıkan ilk şoförsüz araba Google tarafından üzerinde değişiklik yapılan Toyota Rius oldu. Nevada’da ilk turunu atan şoförsüz otomobil, Las Vegas’ın ünlü sokaklarında gezindi. Bu işin parası da büyük olacağından ve reklamıda bu sırada cabası diğer şirketler de, şoförsüz arabalarını trafiğe sokmak için Nevada yönetimine başvuruda bulundu. Şoförsüz arabalar, yollarını bulmak için araba tavanına yerleştirilmiş bir kamera ve radar sensörleri kullanıyor. Google mühendisleri daha önce de şoförsüz arabayı Kaliforniya sokaklarında denemişti. Ancak Kaliforniya’daki denemede, aracın içinde bir sürücü, gerektiğinde kontrolü ele almak için hazır bulunmuştu. Yazılım mühendisi Sebastian Thrun’e göre, araba 140 bin mil yol yaptı ve kırmızı ışıkta önündeki araca hafifçe dokunmak dışında herhangi bir kaza yapmadı.

Nevada Motorlu Araçlar Dairesi Başkanı Bruce Breslow şoförsüz araçları ”geleceğin arabaları” olarak tanımlıyor.Nevada, şoförsüz araçların kullanımına izin vermek için yasalarını Mart ayında değiştirdi.Uzun vadede sıradan vatandaşlara da böyle araçlar satın almaları için izin verilecek.Google’ın aracına trafikte fark edilmesi için kırmızı bir plaka takıldı. Plakada sonsuzluk sembolü ve 1 rakamı bulunuyor.ABD’de aralarında Kaliforniya’nın da bulunduğu bir grup eyalet, yasalarında benzer değişimler yapmayı planlıyor.

Kulağa hoş gelen teknolojik gelişmeler bunlar umariz bu tür araçları iyice geliştirirler ve bizlerin de hizmetlerine sunarlar. Ama sonuçta hiçbir şey de manuel olarak kullandığımız aracın keyfini veremez.http://www.youtube.com/watch?v=cdgQpa1pUUE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.