Sivas Film Yorumları

Venedik Film Festival’inde dünya prömiyerini yapan Sivas, Premio Bastio D’Oro 2014 En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü almıştı. 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden de 3 ödül ile dönmüştü. Film, Anadolu’da daha çok insan olmanın zorluklarından bahsediyor.

Aslan isminde bir çocuk karakteri var. Okulda bir kızı beğeniyor ve içerisinde olduğu bir oyunda geride kalacağını düşündüğü için aldığı rolü beğenmiyor. Bunların dışında köyde köpek dövüştürülmek gibi bir olay var. Dövüştürülen bir köpeği neredeyse ölmek üzere olmasına rağmen sahiplenmeye karar veriyor.

Bu film, diğer hayvan ile insan arasındaki bağı anlatan filmlerden çok farklı. Filmin ismi, Aslan’ın sahiplendiği köpeğe Sivas adını vermesinden geliyor. Aslan Sivas’ı köydeki tüm insanlardan daha çok benimsiyor ve sahipleniyor. Daha sonra Aslan’ın başına üşüşen birçok insan ona köpeğin yapabileceklerinden bahsediyor.

Aslan’ın dövüştürmek istemediği köpek ile arasındaki ilişki, filmin 2. yarısında değişiyor. Aslan’ı oynayan Doğan İzci, şimdiye kadar gördüğüm en iyi çocuk oyunculardan biri. Ayrıca ilk filmi olan Kaan Müjdeci için de filmin bu denli başarılı olması büyük bir mutluluk ve başarı. Zaten aldığı ödüllerden sonra film ile ilgili kötü bir yorum yapmak mümkün değil. Hala vizyondayken gidip seyredilmeli.

İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.