Sınırsızlar Kulübü (Film Eleştirisi)

Sınırsızlar Kulübü (Dallas Buyers Club), 2013 senesinin en çok konuşulan filmleri arasına girdi.

Film, 1985 senesinde Texas’ın Dallas şehrinde, AİDS’in daha yeni ortaya çıktığı zamanlarda geçiyor. Bu hastalığa yakalanan heteroseksüel bir adamın ölümle mücadelesini seyrediyoruz. Ron Woodroof karakterini canlandıran Matthew McConaughey’i filmde içki, seks ve uyuşturucu bağımlısı biri olarak görüyoruz. 1 aylık ömrü olduğunu öğrendiğinde ise kalan ömrünü tedavi için harcamaya karar veriyor. Başlarda kullandığı bir ilacın onu iyileştirmek yerine daha da ölüme yaklaştırdığını fark edince doğal ilaçlara yöneliyor. Yasa dışı yollar ile bu doğal maddeleri temin ederken kendi gibi birçok hastanın da buna ihtiyacı olduğunu düşünerek Buyers Clubu kuruyor.

AİDS hastası ve homofobik bir adamın değişiminden, ilaç sektörünün kirli tarafları gözler önüne seriliyor. Filmde anlatılanlardan çok, başarılı oyunculuklar dikkat çekiyor. Bu da zaten filmin aldığı ödüllerden belli oluyor.

Sınırsızlar Kulübü, 86. Oscar Ödüllerinde 3 ödülün sahibi oldu. 2 si en iyi erkek oyuncu ve en iyi yardımcı erkek oyuncu, bir diğeri de en iyi makyaj ve saç tasarımı ödülü. Romantik komedi filmleriyle ünlenen Matthew McConaughey, bu filmle başka bir boyuta geçti denilebilir. MR. Nobody (Bay Hiç Kimse) filminden sonra hiçbir projede yer almayan Jared Leto’da filmde bir travestiyi canlandırıyor.

Filmde canlandırılan karakterlerin gerçek yaşamdan alınması filmi gerçekçi kılıyor. Oscar ödüllü ve başaralı oyunculukların olduğu Sınırsızlar Kulübü, herkese tavsiye edebileceğim mutlaka izlenmesi gereken bir film.

İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.