Sightsmap: İnteraktif Gezi Haritanız

Bir seyahat tutkunuysanız veya ‘tatilde nereye gitsem?’ konusuyla düşüncelere daldığınız bir dönemdeyseniz Panoramio adlı fotoğraf paylaşım sitesindeki fotoğraflardan oluşan Sightsmap ilginizi çekebilir. İki senedir yayında olan bu interaktif gezi haritası on beş binin üzerinde lokasyon barındırıyor. Google Maps ve Google Street View ile entegre çalışan site isteyen kullanıcılara seyahat planları için de yardımcı oluyor.

Sightsmap’da dünyanın turistler ve gezginler tarafından en çok fotoğrafı çekilen noktalarını görmeniz mümkün. Bütün dünyayı görüntüleyen haritada popüler yerler farklı renklerdeki işaretler aracılığıyla kolayca bulunabiliyor. Yer işaretlerine tıkladığınızda ilgilendiğiniz bölge veya noktaya dair ayrıntılı bilgiler alabiliyor; bir yörenin veya kentin tarihi ve turistik yerleri hakkındaki görsellere ve metinlere ulaşabiliyorsunuz. Yer işaretlerine tıklandığı zaman açılan pencerenin Google+, Google Arama, Wikipedia ve Foursquare gibi internet kaynaklarıyla entegrasyonu var; bu da merak ettiğiniz yerlerde gezinebilmenize, yeme-içme mekanları konusunda veya o yerin tarihi, kültürü, gezilmeye değer noktaları konusundaki bilgilere ulaşmanızı kolaylaştırıyor. Sightsmap size en popüler lokasyonları bir ısı haritası aracılığıyla gösteriyor.

Panoramio’dan da biraz söz etmek gerekirse ilk web 2.0 uygulamaları arasında yer alan bu fotoğraf paylaşım sitesine ücretsiz olarak üye olabiliyorsunuz. Bir Google hesabınız varsa Google Earth ile entegrasyonu olan bu kullanışlı servisin veritabanına resim eklemeniz mümkün oluyor. Panoramio’da dünyanın değişik bölgelerine ait sayısız görsel bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.