Sedef Hastalığı Nasıl Anlaşılır

Sedef genellikle kırmızı olarak görünür. Cilt lekeleri dirsekte, saç derisinde, el, ayak veya sırt üzerinde oluşur. Sedef hastalığı olanlar da kaşıntı, tırnak şekil bozukluğu ve kanamalar olabilir. Hastalığın ikinci ve en sık görülen formu, yamalar ve küçük su damlaları şeklindedir.

Uyarı olmadan sedef hastalığı olabilir. Stres, ilaçlar, bir deri hasarı, kuru cilt ya da diğer uyaranlarla tetiklenebilir. Ama genellikle kötüleşen durumu durdurmak için tedavi gerektirir. Zaten teşhis edilmiş sedef kötüleşir ve ağrı varsa, rahatsızlık ya da duygusal stres gibi faktörler, normal faaliyetleri engeller ya da reçete edilmiş bir tedaviye yanıt vermez.

Yalnızca dirsek ve dizler üzerinde sedef varsa, muhtemelen hastalık hafif durumdadır. Orta sedef geleneksel olarak cildinizin en az %20 sini kapsar ve eklem ağrısı da eşlik eder. Şiddetli sedef, yüz gibi belirli kritik alanlarda gelişir  %20’den fazla vücudu kapsar. Birçok yeni tedavide sedef hastalığı olan kişiler, etkili bir şekilde hastalığı kontrollü ve daha rahat ve daha az ağrılı atlatırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.