Sahur Yemeklerimizi Zenginleştirmek

Yemek Tarifleri 25 Nisan 2017 - 4:00 436 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Sahur Yemeklerimizi Zenginleştirmek

Ramazan ayında uykudan uyanıp sahur yapmak, çocukken çok büyük bir duygudur. Sizden başka herkes kalkmış sofranın etrafında yerini almıştır. Aslında çocukken sahur vaktinde uyanmayı istemenin bir sebebi de hazırlanan sofradır. O sofradaki herşey lezzetli görünür. Annemiz herkesten önce kalkıp enfes şeyler hazırlar ve ailedeki her bireyi tek tek uyandırır ya da davulcunun dolaşmasıyla hepimiz ayaklanırız. Güneş doğmadan ailecek yapılan sahurun verdiği mutluluk ramazan ayının değerini gösterir bize.

Vücudumuza, oruca dayanma gücü verdiği için sahur sofrası hem ağır olmayan hem de doyurucu lezzetleri tercih ettiğimiz menülerden oluşur. Kahvaltı havasında ama çorbamızın da böreğimizin de olduğu mükellef sofralardandır. Gün boyu acıkılmasın, tok tutsun diye genel olarak hamur işi lezzetlerine ağırlık veririz. Kömbeler, börekler, sandviçler, ekmekler, pizzalar, gözlemeler, simit ve poğaçalar sahur yemekleri arasında yerini alır. Fırından alınan sıcacık ramazan pidesinin kokusu tüm evi sarar. Sıcacık pidenin üstüne sürülen peynir, reçel bambaşka bir lezzete dönüşür sahur sofrasında. Sahur menülerimiz de iftar sofrası gibi çeşit çeşit yemeklerden oluşur. Salatalar, kompostolar gibi hafif lezzetler oruç tutarken bizi zorlamayacak sahur yemeklerindendir. Yumurta salataları, patates salataları, zeytin salataları istediğimiz çeşitliliği sunar.  Her sahura farklı tarifleri yapılır yanına börekler hazırlanır. Zengin sahur yemeklerimizle önce gözümüz doyar sonra karnımız doyar. Çeşitliliğin asıl amacı, gün boyu bir şey yemeyeceğimiz için vücudumuz gereken tüm ihtiyacını sahurda yediklerimizden alacağı içindir.

Her sahura farklı, sıcacık tarifler hazırlamak isteyenlerin göz atması gereken çok yardımcı bir site olan lezzet.com var. En güzel tarifleri yapmak, el emeği ev lezzetlerini ailesine sunmak isteyenlerin sahur yemekleri için de bir sürü tarif bulabildiği bir site. Herkes bu manevi ayı geçirirken daha bir özenli olur. Sofralarda çeşit çok olsun, kendi yaptığı lezzetler olsun, her gün için farklı tariflerden oluşan sahur yemekleri olsun ister. Sahurda yapılabilecek erişte tarifleri, çörek tarifleri, iç malzemesini değiştirerek yapılabilecek börek tarifleri, çorba tarifleri, ekmek tarifleri gibi zengin içerikleri rahatlıkla bulabildiğimiz lezzet.com en güzel sahur sofralarımıza aracılık ediyor.

Kurabiye Fincan

ETİKETLER:
Sinan
sinanguzel01@hotmail.com

Özel sektör çalışanı, internet sever, Ç.Ü. mezunu. Biraz futbol, biraz web, biraz teknoloji derken her şeyden bir şey...

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aşure Nasıl Yapılır?

Türk kültüründe ve İslam coğrafyasında bambaşka bir öneme sahip olan aşure, her yı...

Filtre Kahve Tutkunları Buraya!

Kahve keyfinizi ikiye katlamak istiyorsanız siz de filtre kahveye geçiş yapın. Kahve aromasını ve lezzetini...

Bugün Ne Yemek Yapsam Sorusunun Cevabı Yemek.com’da!

Günlük hayatımızın en önemli rutinlerinden biri yemek yemektir. Dünya çapında m...

Kestane Pişirmenin 3 Pratik Yöntemi

 Kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan kestanenin faydalarını saymakla b...

BU MAKALEYE YORUM YAP