Sağlık Bakanlığından Antibiyotik Uyarısı

Yapılan araştırmalara göre antibiyotik kullanımında ülkemiz Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer almakta. Bu ciddi soruna değinen Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet MÜEZZİNOĞLU doktorlara “hastalara gereksiz antibiyotik yazmamaları” konusunda uyarılarda bulundu.

Tanısı konulmuş riskli hastalıklarda, ciddi iltihap oluşumlarını önlemek için antibiyotikler kullanılmaktadır. Antibiyotikler fazla ve gereksiz kullanımlardan dolayı her ne kadar önemsiz gibi görünse de birçok hastalıkta ölümcül durumlara karşı çok önemli bir ilaçtır. Ülkemizde özelikle kış aylarında görülen grip salgınına karşı halk arasında ilk kullanılan ilaç, ilkyardım dolabımızda bekleyen antibiyotiklerdir. İlacın bu şekilde her hastalıkta kullanımı ilerleyen yaşlarda böbrek yetmezliğine neden olabilmektedir. Yıllar içersinde ilaçların bu şekilde gereksiz kullanımı, hastane ve halk arasında çok sayıda dirençli bakterilerin oluşmasına neden olmuştur. Üst solunum hastalıklarında genellikle ilk tercih edilen bu ilaçların kullanılmasından kaçınılmalıdır. Bilinçsiz ilaç tüketiminden ziyade öncelikli hedefiniz en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak olmalıdır.

Uzmanlar doktor onayı olmaksızın, antibiyotik kullanımının yapılmaması gerektiğini belirtmektedir. Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi virüslerle oluşan enfeksiyonlar için kesinlikle antibiyotik kullanımı önerilmemekte. Dikkat etmeniz gereken diğer bir durum, başkası için yazılan antibiyotiği kesinlikle kullanmayın. Bilinenin aksine yeni başlayan öksürüğün tedavisinde antibiyotik kullanımı yanlış bir davranıştır.

Antibiyotik kullanan kişilerin o gün için daha fazla su içmesi yapılan öneriler arasındadır. İçilen fazla su sayesinde, gereksiz antibiyotik kalıntıları idrar yolu ile vücut dışına atılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.