Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

1-Parlak Ve Gür Saçlarınız Olsun

Haftada dört yumurta yiyin. Yumurtada saça parlaklık kazandıran bol miktarda kükürt vardır. Bol protein içeren besinler (et, balık, kümes hayvanları,peynir) salata ile birlikte yendiğinde saç gür olur. Çünkü saçın yüzde doksan yedisi protein maddesi olan keratinden oluşur.

2- Saçlarınızı Düzenleyin

Eliniz için kullandığınız, nemlendiricilerden biraz saçınıza sürerseniz uçuşan ve elektriklenen saçlarınızı yatıştırmış olursunuz. Nemlendiriciyi banyo sırasında sürerseniz saçlarınızı kuruladıktan sonra daha parlak ve canlı olduğunu görürsünüz.

3- Saçlarınızın Kolay Yağlanmasına İzin Vermeyin

Şampuanlama sırasında eğer saçınızı tarayacaksanız çok sert biçimde taramak yerine hafifçe tarayın. Ayrıca kullandığınız kremi saçınızın ortasından başlayarak uçlarına doğru sürün.

Saçlarınızın daha hacimli olması için pudra kullanın. cansız saçlarınızı canlandırmayı ve daha hacimli görünmesini istiyorsanız bebek pudrası kullanın. Kullandığınız bu pudra saçınızdaki fazla yağı alacak ve saç tellerinizi daha kalın gösterecektir.

Eğer saçınızın grileştiğini görürseniz kullandığınız pudranın birazını yıkayın. Çünkü çok kullandığınızda saçınıza zarar verebilir.

4-Saçlarınızı Kurutmadan Önce

Saçlarınızın dalgalarının kalıcı olmasını istiyorsanız kurutma makinesiyle kurutmadan önce bir müddet kendi kendine kurumasını bekleyin.

5- Bebeklik Saçınıza Çözüm Bulun

Alnınızın üstünde bulunan tüy gibi ufak bebek saçlarınız için çok kolay bir önerimiz var: Diş fırçanızı ıslatın ve öndeki o ufak saçları arkaya doğru tarayın. Daha sonrada yerinde kalmaları için şekillendirici kullanarak kurutun.

6- Sabah Yaptığınız Saç Modelinizi Koruyun

Sabah evden çıkarken yaptığınız saç modelini günün ilerleyen saatlerinde de kullanmak istiyorsanız ufak tokalarla saçınıza destek yapabilirsiniz.

7-Kepek Sorununa Son

Şampuanlama sırasında saçınıza masaj yaptıktan sonra nemli bir havlu ile kurulayın ve tarayarak kepekleri atın. Ayrıca banyo sırasında şampuanınıza elma suyu ekleyebilirsiniz. Fakat bu karışımı uyguladıktan sonra saçınızı kurutmayıp kendiliğinden kurumasını bekleyin. Artık sabah kalktığınız zaman saçınıza şekil verebilirsiniz.

8-Yüzmeden Önce Saç Bakımı

Deniz ya da havuza girmeden önce saçlarınızı soğuk su ile ıslatın. Böylece saçlarınız tuzlu ve klorlu suya girmeden önce kendini yeniler ve korur.

9-Saçlarınızın Parlaklığını Korumak İçin

Özellikle açık renkli saçlı kadınların yapması gereken tek şey, saçlarının parlaklığını korumaktır. Işıl ışıl saçlara kavuşmak için banyodan sonra durulama sırasında bir iki damla limonu su ile karıştırarak saçınıza sürmelisiniz.

10-Dökülen ve Zayıf  Saçlar İçin

Dökülen saçlar için ya da zayıf saçlar için evde şu basit işlemler uygulanır

1- Sarımsak suyu ve saf zeytinyağı ile karıştırılır saçdiplerine firiksiyon yaparak uygulanır.

2- Bepanthol ampul, Evita mini ve badem yağı karıştırılıp saç diplerine masaj yaparak uygulanır.

Haftada üç kez yapılan bu işlemler sayesinde saç dökülmesi azaltılır, saçın beslenmesi ve saç tellerinin kalınlaşması sağlanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.